"Możemy działać efektywnie". Witold Bańka po ponownym wyborze na prezesa WADA
Witold Bańka będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej przez trzy kolejne lata. Polaka wybrali członkowie Rady Fundacji WADA w kanadyjskim Montrealu. W ostatecznym głosowaniu były minister sportu nie miał kontrkandydata.
2022-11-18, 21:57
Witold Banka podkreśla, że swoją minioną kadencję ocenia pozytywnie, również za sprawą skuteczniejszych narzędzi do walki z dopingiem w sporcie. Zdaniem prezydenta WADA, jednym z jego większych sukcesów jest reforma sposobu zarządzania agencją.
Posłuchaj
Zdaniem Witolda Bańki agencja może działać efektywnie. Prowadzić śledztwa, współpracować z Europolem i Interpolem, ale też inwestować w badania naukowe i edukację. Ważnym celem jest pokazywanie agencji jako prokuratora sportowego i promocja pozytywnych wartości sportu.
Najważniejsze wyzwania
Prezes Światowej Agencji Antydopingowej uważa, że wśród najważniejszych wyzwań na najbliższe trzy lata będzie m.in. zacieśnianie współpracy z państwami i powiększenie budżetu agencji.
Witold Bańka podkreślił, że będzie starał się nakłaniać rządy do większego zaangażowania w rozwój systemów antydopingowych, ponieważ polityka antydopingowa jest, jego zdaniem, bardzo ważnym elementem bronienia sportu.
REKLAMA
- To próby naciskania żeby rządy podeszły poważnie do walki z dopingiem w sporcie, czyli wyrównywanie różnic - mówił. Podkreślił, że są kraje, w których jest bardzo dobrze rozwinięty system antydopingowy i są kraje dużo słabsze w tym względzie. - W tym jest rola WADY - żeby się ta sytuacja poprawiła - zaznaczył Witold Bańka.
WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.
Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4x400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.
Zastępcą Bańki pozostanie wywodząca się z ruchu olimpijskiego Yang Yang. 46-letnia Chinka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w short tracku. W przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA.
W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania).
IAR/pkur
REKLAMA