Ligue 1: Mbappe uratował PSG. Paryżanie wygrali bez Messiego

2022-12-29, 07:43

Kylian Mbappe zapewnił zwycięstwo PSG. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Zespół Paris Saint-Germain pokonał Strasbourg 2:1 w 16. kolejce francuskiej Ligue 1. Zwycięską bramkę zdobył w doliczonym czasie z rzutu karnego Kylian Mbappe. PSG ma osiem punktów przewagi nad wiceliderem Lens, który gra w czwartek.

Prowadzenie gospodarzom w Paryżu dał po dośrodkowaniu Brazylijczyka Neymara jego rodak Marquinhos.

W 51. minucie brazylijski obrońca popełnił błąd, kierują piłkę do własnej bramki, przez co doprowadził do wyrównania. Dziesięć minut później Neymar zobaczył żółtą kartkę za niesportowe zachowanie, a chwilę po tym - za próbę wymuszenia rzutu karnego, przez co musiał opuścić boisko.

Mimo gry w osłabieniu, paryżanie nie tylko utrzymali status niepokonanych w lidze (w pięciu najmocniejszych ligach w Europie w tym sezonie takim osiągnięciem może pochwalić się jeszcze tylko Napoli), ale zdołali sięgnąć po komplet punktów. W szóstej doliczonej minucie drugiej połowy Kylian Mbappe wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na nim samym. Był to jego 13. gol w trwającym sezonie Ligue 1, co daje mu prowadzenie w klasyfikacji strzelców. Jej wicelider - Neymar - ma o dwa trafienia mniej.

W kadrze meczowej Strasbourga nie znalazł się Karol Fila, ale grali inni Polacy. W bramce Troyes cały mecz rozegrał wypożyczony z Southampton Mateusz Lis, a jego zespół zremisował u siebie bezbramkowo z Nantes. Również od pierwszej do ostatniej minuty grał Mateusz Wieteska, ale jego Clermont przegrało przed własną publicznością z Lille 0:2.

W tabeli prowadzi PSG z 44 punktami, a Lens, którego piłkarzami są Adam Buksa, Przemysław Frankowski i Łukasz Poręba, zgromadziło o osiem mniej. W czwartek wicelider zagra na wyjeździe z Nice, a w Nowy Rok zmierzy się u siebie z PSG. W tym spotkaniu zabraknie Neymara.