ATP Dubaj: Hubert Hurkacz - Novak Djoković. Polak walczył do końca, ale musiał uznać wyższość faworyta

2023-03-02, 18:05

Hubert Hurkacz musi pokonać Djokovicia, by awansować do półfinału. Foto: Dubreuil Corinne/ABACA/Abaca Press/Forum

Rozstawiony z numerem piątym Hubert Hurkacz przegrał z Novakiem Djokoviciem 3:6, 5:7 w ćwierćfinale tenisowego turnieju ATP 500 na kortach twardych w Dubaju.

• Hubert Hurkacz w miniony weekend wygrał turniej w Marsylii. W Dubaju ma już za sobą niełatwą przeprawę z Aleksandrem Szewczenką
  • W starciu z Kotowem Polak miał problemy jedynie w pierwszym secie. W drugiej partii dominował już na korcie
  • W meczu o półfinał Polak przegrał z liderem rankingu ATP, Novakiem Djokoviciem

Wynik meczu 1/4 finału:

Hubert Hurkacz (Polska, 5) - Novak Djoković (Serbia, 1) 3:6, 5:7

W pierwszych trzech gemach obaj zawodnicy pewnie utrzymywali swój serwis. W czwartym Djoković zdołał wygrać trzy punkty z rzędu przy podaniu Hurkacza. Polak przystąpił do odrabiania strat, a punkt na 30:40 wywalczył dzięki znakomitej akcji. Ostatecznie jednak Serb zdołał przełamać Polaka, a po kilku minutach prowadził już 4:1. Ostatecznie lider rankingu ATP utrzymywał do końca pierwszej partii, w której ostatecznie zwyciężył 6:3.

Drugi set był dużo bardziej wyrównany - obaj tenisiści przez pierwsze dziesięć gemów nie dopuścili do przegrania gema serwisowego. Kluczowy był jedenasty, w którym przy stanie 5:5 podawał Polak. Po serii równowag, lepszy okazał się Serb, który następnie dopiął swego, wygrywając 7:5.

*****

Hubert Hurkacz ma za sobą triumf na kortach twardych w Marsylii, gdzie w finale pokonał Francuza Benjamina Bonziego 6:3, 7:6 (7-4). To szósty tytuł w karierze wrocławianina.

Na otwarcie turnieju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rywalem Polaka miał być Andy Murray, jednak Brytyjczyk musiał zrezygnować z udziału z powodu problemów z biodrem. Jego miejsce w Dubaju zajął Rosjanin Aleksandr Szewczenko, który... skreczował w meczu decydującej rundy kwalifikacji z rodakiem Pawłem Kotowem.

Szczęśliwy przegrany z kwalifikacji postawił Polakowi bardzo trudne warunki, a mecz zakończył się po tie-breaku trzeciego seta. Po męczarniach i trzech setach walki Hurkacz zdołał wywalczyć awans do 1/8 finału. Następnie Polak pokonał niżej notowanego Rosjanina Pawła Kotowa 7:5, 6:1.