Kanadyjskie piłkarski dopięły swego. Jest porozumienie z federacją ws. finansowania
Kanadyjska Federacja Piłki Nożnej zawarła w czwartek tymczasowe porozumienie z kobiecą reprezentacją kraju w sprawie jej finansowania, które ma zakończyć problem nierówności płci. Oskarżenia piłkarek doprowadziły do ich strajku i odejścia prezesa futbolowego związku.
2023-03-03, 11:00
Tymczasowa umowa była wzorowana na podobnym porozumieniu zawartym wcześniej z drużyną męską i obejmuje premie za mecz oraz wynagrodzenie uzależnione od wyników - podała federacja w komunikacie prasowym.
- To kwestia szacunku, godności i wyrównania środowiska rywalizującego sportowo w świecie, który jest zasadniczo nierówny. Konsekwentnie i publicznie mówiliśmy o potrzebie sprawiedliwości i równych wynagrodzeniach jako filarach każdej nowej umowy - powiedział sekretarz generalny Canada Soccer Earl Cochrane.
Federacja wyjaśniła, że nowa kompleksowa umowa z udziałem obu drużyn jest nadal negocjowana, a zatem tymczasowe porozumienie ogłoszone w czwartek może ulec zmianie.
W środę srebrna medalistka olimpijska w lekkiej atletyce z Los Angeles Charmaine Crooks została tymczasową szefową kanadyjskiej federacji po nagłej rezygnacji jej dotychczasowego prezesa Nicka Bontisa.
REKLAMA
W połowie lutego reprezentacja Kanady kobiet rozpoczęła strajk w związku z niesatysfakcjonującymi zarobkami i cięciami budżetu rodzimej federacji. Dzień po ogłoszeniu tej informacji piłkarki zakończyły jednak ten protest, a nieoficjalnie wiadomo było, że powodem takiej decyzji była m.in. reakcja Kanadyjskiej Federacji Piłki Nożnej, która zagroziła podjęciem kroków prawnych z powodu tego protestu.
Według kapitan drużyny Christine Sinclair, federacja w 2021 roku przyznała drużynie mężczyzn ponad 11 mln dol. kanadyjskich (nieco ponad 7 mln euro), w porównaniu do około 5 mln, które otrzymała drużyna kobiet. Rok wcześniej wydatki federacji dla obu reprezentacji były niemal identyczne - nieco ponad 3 mln dla mężczyzn i 2,8 mln dla kobiet.
Złoty medal olimpijski w Tokio był największym sukcesem kanadyjskiej reprezentacji kobiet w historii. Piłkarki z tego kraju wywalczyły też dwukrotnie brąz - w 2012 i 2016 roku. W mistrzostwach świata najlepiej spisały się w 2003 roku, gdy zajęły czwarte miejsce.
JK/PAP
REKLAMA
REKLAMA