Planica 2023: Ebba Andersson z drugim złotem. Szwedka najszybsza na 30 km

2023-03-04, 14:38

Ebba Andersson zdobyła swój drugi złoty medal na mistrzostwach świata w Planicy . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Szwedka Ebba Andersson wygrała bieg ze startu wspólnego na 30 kilometrów techniką klasyczną w narciarskich mistrzostwach świata w słoweńskiej Planicy. Srebrny medal zdobyła Norweżka Anne Kjersti Kalvaa, a brązowy Szwedka Frida Karlsson. Izabela Marcisz była 33.

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski.

Ebba Andersson od początku zaczęła budować przewagę nad rywalkami i ostatecznie dojechała do mety z czasem 1:22.18,0. Zacięta walka rozegrała się natomiast o drugie miejsce. Na ostatnich metrach srebro zapewniła sobie Norweżka, która była wolniejsza od zwyciężczyni o 53,0 s, a trzecią Szwedkę Karlsson wyprzedziła zaledwie o 1,2 s.

To drugie indywidualne złoto Andersson w mistrzostwach świata w Planicy - wcześniej wygrała bieg łączony na 15 kilometrów, ma także brąz w biegu na 10 km techniką dowolną i w sztafecie. Dwa lata temu w Oberstdorfie wywalczyła złoty krążek w sztafecie i dwa brązowe - w biegu łączonym na 15 km i w biegu na 10 km techniką dowolną. W dorobku ma również złoty medal w sztafecie z Seefeld w 2019 roku i srebro w sztafecie z Lahti w 2017 roku.

Dominacja szwedzkich biegaczek

Szwedki zdominowały imprezę w Planicy - w sumie zdobyły 11 medali z 18 rozdanych w biegach narciarskich kobiet, w tym cztery złote, trzy srebrne i cztery brązowe.

Marcisz, jedyna Polka w stawce, na początku trasy plasowała się na 32. miejscu, które utrzymała praktycznie do końca - do mety dobiegła jako 33. ze stratą 10.35,6 do triumfatorki.

Po trudach sezonu i tych mistrzostw, Izabela Marcisz nie paliła się do tego startu. Ostatecznie pobiegła i nie uniknęła kłopotów. (IAR) 0:38
+

Mistrzostwa świata w Planicy potrwają do niedzieli i zakończą się biegiem mężczyzn na 50 km techniką klasyczną.