Billie Jean King Cup: Kazachstan - Polska. Koniec marzeń po porażce Magdy Linette

2023-04-15, 13:55

Magda Linette przegrała z Jeleną Rybakiną . Foto: Reuters / Forum

Tenisowa reprezentacja Polski kobiet przegrywa w Astanie z Kazachstanem 0:3 w rywalizacji o awans do listopadowego turnieju finałowego Billie Jean King Cup. W sobotni poranek Magda Linette uległa Jelenie Rybakinie 4:6, 2:6.

Biało-czerwone nie mają już szans na zwycięstwo w tym spotkaniu.

W piątek w pierwszym meczu Magda Linette przegrała z Julią Putincewą 5:7, 3:6. W drugim spotkaniu Weronika Falkowska uległa z Jelenie Rybakinie 3:6, 4:6.

Kontuzje z gry w reprezentacji Polski wyeliminowały liderkę rankingu Igę Świątek i Magdalenę Fręch

Od wyrównanej gry i pilnowania własnego serwisu rozpoczęły trzecie spotkanie w barażu o awans do finałów Pucharu Billie Jean King Rybakina i Linette. Nieco łatwiej swoje podania wygrywała triumfatorka ubiegłorocznego Wimbledonu, która w pierwszych trzech gemach serwisowych straciła tylko jeden punkt. Polka musiała się bardziej napracować, w piątym gemie zmuszona była do obrony trzech break pointów. Przy kolejnym serwisie znów musiała ratować się z opresji, by uniknąć przełamania. Broniła się skutecznie do dziewiątego gema, gdy Rybakina przełamała Linette po raz pierwszy. Chwilę później reprezentantka Kazachstanu wygrała własne podanie i pierwszego seta 6:4.

Końcówka pierwszego i początek drugiego seta to okres zdecydowanie gorszej gry Linette. Polka sprawiała wrażenie, jakby strata seta wyraźnie ją zdeprymowała. Pozwoliła Rybakinie przełamać się już w pierwszym gemie serwisowym drugiej partii.

W końcu jednak przerwała serię pięciu przegranych gemów. Złapała na nowo właściwy rytm, choć odrobienie strat i doprowadzenie do wyrównania wydawały się wciąż bardzo odległe. Do gry Linette wróciła jednak już w czwartym gemie, gdy zmusiła rywalkę do błędów i wywalczyła przełamanie powrotne. Radość jednak trwała krótko. Już po kolejnym gemie serwisowym Polki Kazaszka wróciła na prowadzenie, które podwyższyła po własnym serwisie. Nie udało się też Linette utrzymać kolejnego własnego podania. Po godzinie i 22 minutach gry Rybakina stanęła przed szansą zakończenia meczu i to się jej w pełni udało.

W deblu, który już nie mógł zmienić losów rywalizacji Weronika Falkowska i Alicja Rosolska pokonały Julią Putincewą i Annę Danilinę 6:3, 6:4.

>>> Więcej o Pucharze Billie Jean King <<<

*****

Iga Świątek wróci na kort już w przyszłym tygodniu - 17 kwietnia startuje turniej WTA 500 w Stuttgarcie. Polka wystąpi w tym turnieju po raz drugi. Przed rokiem w finale Polka pokonała Arynę Sabalenkę 6:2, 6:2.