Liga Europy: Juventus wyszarpał awans do półfinału. Sporting może żałować zmarnowanych szans

2023-04-20, 23:00

Mecz Sporting Lizbona - Juventus Turyn . Foto: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Juventus Turyn z Wojciechem Szczęsnym i Arkadiuszem Milikiem w składzie awansował do półfinału Ligi Europy, remisując 1:1 w rewanżowym meczu 1/4 finału ze Sportingiem Lizbona. "Stara Dama" wygrała 2:1 w dwumeczu, choć w obu spotkaniach to rywale mieli wyraźną przewagę.

Do składu "Starej Damy" wrócił Wojciech Szczęsny. Polak ostatnio pauzował po incydencie, do którego doszło w pierwszym spotkaniu Juventusu ze Sportingiem. Bramkarz reprezentacji Polski poczuł kołatanie serca i jeszcze w pierwszej połowie opuścił murawę.

Juventus szybko objął prowadzenie - już w 9. minucie po sporym zamieszaniu w polu karnym Sportingu Adrien Rabiot trafił do siatki "Lwów". Sporting odpowiedział w mgnieniu oka - w 19. minucie po faulu Rabiota na Manuelu Ugarte sędzia wskazał na "wapno". Rzut karny pewnie wykorzystał Marcus Edwards.

Portugalczycy wciąż nacierali - w 35. minucie o centymetry pomylił się Diomande, który groźnie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Ostatecznie Szczęsny i spółka zeszli na przerwę z przewagą jednego gola, wypracowaną w pierwszym spotkaniu, ale mieli przy tym sporo szczęścia.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie - gracze Juve nadal głównie "przeszkadzali" rywalom, nie konstruując zbyt wielu akcji ofensywnych. "Stara Dama" miała jednak znakomitą szansę w 55. minucie, gdy po rajdzie i celnym dośrodkowaniu Juana Cuadrado Dusan Vlahović nie trafił główką do pustej bramki.

W 71. minucie na plac gry wszedł Arkadiusz Milik. Polak nie otrzymał zbyt wielu podań, ponieważ Sporting w końcówce zdominował Juve. Zdecydowanie najlepszą okazję bramkową miał w 87. minucie Sebastian Coates, który po półgórnej centrze z prawej flanki posłał piłkę wysoko nad bramką mimo że był niepilnowany 10 metrów przed bramką Szczęsnego.

Ostatecznie drużyna ze stolicy Piemontu zapewniła sobie awans do półfinału LE. Tam zmierzy się z Sevillą, która sensacyjnie wyeliminowała Manchester United.