Roland Garros: Iga Świątek - Cristina Bucsa. Nerwy tylko w pierwszym secie. Liderka rankingu gra dalej!

2023-05-30, 20:10

Iga Świątek podczas turnieju French Open na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Liderka światowego rankingu WTA Iga Świątek wygrała w pierwszej rundzie wielkoszlemowego French Open z hiszpańską tenisistką Cristiną Bucsą 6:4, 6:0. Kolejną rywalką Polki w Roland Garros będzie Amerykanka Claire Liu.

W Paryżu jest nasz wysłannik Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki. Na jego relacje zapraszamy na anteny Polskiego Radia i na stronę PolskieRadio24.pl. Podczas Roland Garros zachęcamy także do słuchania specjalnego Podcastu prosto z French Open.

Z Bucsą Iga Świątek mierzyła się wcześniej raz - gładko pokonała ją w 3. rundzie tegorocznego Australian Open 6:0, 6:1.

Iga Świątek w drugiej rundzie Roland Garros. Wygrana liderki z Cristiną Bucsą

Świątek zaliczyła dość nerwowy początek w Paryżu. W trzecim gemie przegrała swój serwis z Hiszpanką, by potem pokonać rywalkę przy jej podaniu. Sytuacja powtórzyła się w kolejnych dwóch gemach. Zawodniczki wróciły do rywalizacji punkt za punkt. W końcówce seta zimną krew zachowała liderka światowego rankingu WTA, która przełamała Bucsę i ostatecznie wygrała tę partię 6:4.

W drugim secie Iga Świątek już nie dała większych szans rywalce. Przełamała Cristinę Bucsę w drugim gemie i nie oddała już wypracowanej przewagi do końca seta. Polka pewnie zameldowała się w drugiej rundzie turnieju w stolicy Francji, wygrywając seta 6:0 i cały mecz 2:0.

Amerykanka Claire Liu kolejną rywalką Polki

W drugiej rundzie French Open przeciwniczką Igi Świątek będzie Amerykanka Claire Liu, która pokonała szwajcarską kwalifikantkę Ylenę In-Albon 6:1, 6:4.

W tej samej połówce Roland Garros co Iga Świątek znalazła się triumfatorka zmagań w Rzymie Jelena Rybakina, która pokonała kwalifikantkę Czeszkę Brendę Fruhvirtovą 6:4, 6:2. Niespodziewanie w pierwszej rundzie odpadła potencjalnie najgroźniejsza rywalka Polki w 1/8 finału Barbora Krejcikova, która triumfowała w Paryżu dwa lata temu. Czeszka przegrała z rozstawioną z numerem 13. Ukrainką Łesią Curenko 2:6, 4:6.

Wielkoszlemowy turniej French Open na kortach Rolanda Garrosa potrwa do 11 czerwca. W poprzedniej edycji triumfowali Hiszpan Rafael Nadal [w tym roku nie gra z powodu kontuzji] oraz Iga Świątek.

"To, że zrobiłam postęp w trakcie meczu jest dla mnie bardzo pozytywną informacją" - mówiła Świątek. Na konferencji prasowej z udziałem Polki był Cezary Gurjew (PR1) 4:12
+

Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 4) - Brenda Fruhvirtova (Czechy) 6:4, 6:2
Cori Gauff (USA, 6) - Rebeka Masarova (Hiszpania) 3:6, 6:1, 6:2
Ons Jabeur (Tunezja, 7) - Lucia Bronzetti (Włochy) 6:4, 6:1
Łesia Curenko (Ukraina) - Barbora Krejcikova (Czechy, 13) 6:2, 6:4
Diane Parry (Francja) - Anhelina Kalinina (Ukraina, 25) 6:2, 6:3
Xinyu Wang (Chiny) - Marie Bouzkova (Czechy, 31) 6:4, 7:6 (7-5)
Mirra Andriejewa (Rosja) - Alison Riske-Amritraj (USA) 6:2, 6:1
Rebecca Peterson (Szwecja) - Fiona Ferro (Francja) 6:2, 6:0