Roland Garros: Iga Świątek w finale! Haddad Maia walczyła, ale Polka pokazała wielką klasę

2023-06-08, 21:00

Iga Świątek. Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Iga Świątek pokonała Brazylijkę Beatriz Haddad Maię 6:2, 7:6 (9:7) w półfinale wielkoszlemowego Roland Garros. W finale na Polkę czeka Czeszka Karolina Muchova, która we wcześniejszym czwartkowym spotkaniu pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 6:7 (5-7), 7:6 (7-5), 5:7.

W Paryżu jest nasz wysłannik Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki. Na jego relacje zapraszamy na anteny Polskiego Radia i na stronę PolskieRadio24.pl. Podczas Roland Garros zachęcamy także do słuchania specjalnego Podcastu prosto z French Open.

Polka rozpoczęła set nie najlepiej, bo od przegranego serwisu. Świątek odpowiedziała jednak w stylu godnym liderki rankingu WTA i „odłamała” rywalkę w kolejnym gemie. Do końca pierwszej partii pozwoliła Brazylijce na wygranie jeszcze tylko jednego gema i ostatecznie wygrała 6:2.

W drugiej odsłonie spotkania obrończyni tytułu nie poszło tak łatwo. Świątek przegrała przy swoim podaniu w 3. gemie oraz w kolejnym i Haddad Maia prowadziła już 3:1. Polka zdołała odrobić straty, ale nie przełamała już rywalki, dlatego o losach rywalizacji rozstrzygnął tie-break. Tam, po niezwykle zaciętej walce górą była raszynianka, wygrywając 9:7.

Świątek broni tytułu wywalczonego rok temu. Na kortach im. Rolanda Garrosa najlepsza była także w sezonie 2020, a obecnie jej łączny bilans meczów w tym turnieju to 27-2.

Zwycięstwo w półfinale oznacza, że Polka zachowa prowadzenie w światowym rankingu.

Iga Świątek - Beatriz Haddad Maia 6:2, 7:6 (9:7)

W środowym ćwierćfinale, Świątek po raz siódmy w karierze pokonała Cori "CoCo" Gauff, tym razem 6:4, 6:2, i bez większych kłopotów awansowała do półfinału turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa. Amerykanka tylko na początku toczyła wyrównaną walkę z liderką światowego rankingu, a w drugim secie z każdym kolejnym gemem przewaga 22-letniej raszynianki była coraz większa.

Z kolei jej rywalka stoczyła trwający aż 2,5 godziny zacięty bój z Tunezyjką Ons Jabeur. Ostatecznie Brazylijka wygrała 3:6, 7:6, 6:1 i zachowała szanse na pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze.

Roland Garros: Iga Świątek - Karolina Muchova - kiedy finał?

W finale przeciwniczką liderki światowych list będzie Karolina Muchova. Czeszka pokonała Arynę Sabalenkę, mimo że w trzecim secie przegrywała juz 3:5, a Białorusinka miała piłkę meczowąZajmująca 43. miejsce na świecie Muchova jest dopiero trzecią zawodniczką spoza pierwszej czterdziestki, która dotarła do finału Rolanda Garrosa, po Jelenie Ostapenko (2017) i Idze Świątek (2020). Zarówno Łotyszka jak i Polka wygrały swoje finały. Co ciekawe piąty rok z rzędu w finale wystąpi nierozstawiona zawodniczka.

Finałowe spotkanie zaplanowano na sobotę 10 czerwca. Mecz odbędzie się na korcie centralnym paryskiego kompleksu.

Iga Światek o meczu z Beatriz Haddad Maią: rywalka nie znalazła się przez przypadek w półfinale. Będę gotowa na wszystko.