Igrzyska Europejskie 2023: polski mikst kanadyjkarzy ze srebrem! Kolejny medal Biało-Czerwonych

2023-06-24, 16:10

Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska. Foto: Twitter/Igrzyska Europejskie 2023

Kanadyjkarze Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski zdobyli w Krakowie srebrny medal Igrzysk Europejskich w nieolimpijskiej konkurencji mikstów na 200 m. Zwyciężyli reprezentanci Hiszpanii, trzecią lokatę zajęli Niemcy.

Miksty kajakowe i kanadyjkowe zakończyły rywalizację na Zalewie Kryspinów. To konkurencje stosunkowo nowe, nieco mniej prestiżowe, ale z drugiej strony trenerzy reprezentacji desygnowali do osad mieszanych najlepszych zawodników. Hiszpanie Antia Jacome, Pablo Grana wygrali pewnie, ale kolejne cztery załogi wpadły na metę niemal równocześnie i zawodnicy znów musieli czekać kilka minut na oficjalne rezultaty. Biało-Czerwoni okazali się lepsi od Niemców zaledwie o 0,09 sekundy.

Wcześniej, w wyścigu kajakowych mikstów Katarzyna Kołodziejczyk i Jakub Stepun finiszowali na siódmym miejscu.

Trochę szczęścia i ułamków sekund do podium zabrakło kajakarzowi Przemysławowi Korsakowi, który w jedynce na 500 m uplasował się na czwartej pozycji. Do trzeciego na mecie Serba Marko Dragosavljevicia stracił niespełna pół sekundy. Także na czwartym miejscu wyścig ukończył Wiktor Głazunow. Kanadyjkarz AZS AWF Gorzów Wlkp. przegrał brązowy medal tylko o 0,27 sek. W finale kajakarek na 500 m szósta była Katarzyna Kołodziejczyk.

Polska reprezentacja zakończyła Igrzyska Europejskie z pięcioma medalami. Trzy złote krążki zdobyli w olimpijskich konkurencjach: czwórka na 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto), dwójka na 500 m (Naja, Puławska) oraz kanadyjkarka Dorota Borowska w jedynce na 200 m. Na najniższym stopniu podium stanęli kanadyjkarze Norman Zezula i Kitewski również na olimpijskim dystansie C2 500 m.

Prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz nie krył zadowolenia z występu biało-czerwonych i optymistycznie patrzy w przyszłość.

"Wierzę w naszych trenerów i liczę, że w sierpniu w Duisburgu wywalczymy komplet olimpijskich kwalifikacji. Grupa dziewcząt, nazywana 'atomówkami', jest klasą samą dla siebie, a świat podziwia ich występy, ale bardzo mocna jest też grupa kanadyjek. No i cieszy mnie to, że te regaty pokazały, iż coraz mocniejsi są też nasi kajakarze" – podsumował.

W klasyfikacji medalowej w kajakarstwie wygrali Ukraińcy z dorobkiem trzech złotych i dwóch srebrnych medali. Polacy zajęli drugą lokatę (3-0-2), a trzecie Hiszpanie (2-3-2).