Irena Szewińska, królowa polskiego sportu. "Na pewno miałam trochę talentu"

Irena Szewińska to zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe), była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. Całe życie poświęciła działalności sportowej.

2023-06-29, 08:40

Irena Szewińska, królowa polskiego sportu. "Na pewno miałam trochę talentu"
Irena Szewińska z synem Andrzejem 1977 r.Foto: PAP/Leszek Fidusiewicz
  • Irena Szewińska urodziła się 24 maja 1946 roku w Leningradzie 
  • Zmarła 29 czerwca 2018 roku
  • Była siedmiokrotną medalistką olimpijską

Irena Szewińska - najwybitniejsza

Irena Szewińska była największą gwiazdą polskiego sportu. Legenda polskiej i światowej lekkoatletyki specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była siedmiokrotną medalistką olimpijską, trzykrotną złotą medalistką, a także kilkunastokrotną rekordzistką świata na 100, 200, 400 i 4x100 metrów.

Wyniki polskiej sprinterki zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. W 1974 roku United Press International wybrał Irenę Kirszenstein-Szewińską najlepszym sportowcem globu. W 1998 roku w plebiscycie "Polityki", "Przeglądu Sportowego" i "Tempa" została uznana za postać numer 1 w polskim sporcie XX wieku. Cztery razy wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na 10. Najlepszych Sportowców Polski.

Siedmiokrotnie triumfowała w rankingu Złote Kolce. W 1981 roku została wybrana do International Jewish Sports Hall of Fame - międzynarodowej galerii sław sportowców pochodzenia żydowskiego. Otrzymała również Medal Kalos Kagathos przyznawany wybitnym osobom, które odniosły sukces również poza sportem. W maju 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W 1964 w Tokio, w olimpijskim debiucie Szewińska, wówczas jeszcze Kirszenstein, nie będąc jeszcze doświadczoną biegaczką wystartowała w sztafecie 4 x 100 metrów. Wraz ze swoimi koleżankami pokonała faworyzowane Amerykanki i sięgnęła po złoto. Polki ustanowiły w tym biegu nowy rekord świata z czasem 43,6 s. W konkurencjach indywidualnych Szewińska również odniosła wielki sukces. Zdobyła dwa srebrne medale, w biegu na dystansie 200 metrów oraz w skoku w dal.

REKLAMA

- Kiedy startowałam z orzełkiem na piersiach to czułam ogromną dumę. Byłam dumna, że reprezentuję swój kraj. Zawsze dawałam z siebie wszystko - mówiła Irena Szewińska w Polskim Radiu.

- Najlepsze wyniki uzyskiwałam na dużych imprezach. Nie oszczędzałam się, bardzo często na meczach międzypaństwowych startowałam w kilku konkurencjach, gdyż byłam szczęśliwa, że mogę startować z orzełkiem na piersiach - dodawała.

O mistrzyni w Polskim Radiu 24 opowiadał jej mąż, Janusz Szewiński. Wysłuchaliśmy także archiwalnych rozmów z Ireną Szewińską. Zapraszamy do wysłuchania.

Posłuchaj

Wspomnienie Ireny Szewińskiej (Polskie Radio 24 / Kalejdoskop sportowych legend) 22:51
+
Dodaj do playlisty

Irena Szewińska to legenda, która była zarazem bardzo skromna: na pewno miałam TROCHĘ talentu - mówiła. 

REKLAMA

W grudniu 2017 Polskie Radio przyznało Nagrody Sportowe im. Bohdana TomaszewskiegoIrena Szewińska została uhonorowana za "Całokształt osiągnięć w sporcie". Szewińska, dziękując za nagrodę, mówiła, że to dla niej zaszczyt.

- Cieszę się, że moje osiągnięcia, które były dawno, pozostały w pamięci i przynosiły ludziom radość. 

REKLAMA

/red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej