Wimbledon 2023: tenisowa bitwa Hurkacz - Djoković rozstrzygnięta. Polak walczył jak lew, ale nie dał rady mistrzowi

2023-07-10, 17:03

Hubert Hurkacz stworzył kapitalne widowisko z Novakiem Djokoviciem . Foto: HANNAH MCKAY/Reuters/Forum

Hubert Hurkacz po świetnym meczu przegrał z broniącym tytułu Serbem Novakiem Djokoviciem 6:7 (6-8), 6:7 (6-8), 7:5,4:6 w meczu 1/8 finału wielkoszlemowego Wimbledonu. Polak pokazał się jednak ze świetnej strony w pojedynku, który rozpoczął się w niedzielę, a zakończył w poniedziałek.

Niedzielny mecz na korcie centralnym w Londynie był pokazem tenisa, który w ostatnich latach jest rzadko spotykany. Większość wymian była bardzo krótka z powodu doskonałych umiejętności serwisowych obu graczy, zwłaszcza Hurkacza (23-7 w asach). Doprowadziło to do dwóch tie-breaków, ponieważ żaden z tenisistów nie potrafił przełamać swojego rywala.

Cisza nocna przerwała mecz

W decydujących momentach Polak nie potrafił wykorzystać swoich szans - najpierw zmarnował trzy piłki setowe przy stanie 6:3 w inauguracyjnym secie, a w drugiej partii przy stanie 5:4 przegrał swoje dwa punkty serwisowe.

Gdy po godzinie i 49 minutach gry zakończył się drugi set, organizatorzy zadecydowali o przerwaniu spotkania z powodu zbliżającej się ciszy nocnej.

W poniedziałek spotkanie rozpoczęło się o godz. 15.30 czasu polskiego, wcześniej niż pierwotnie planowano ze względu na szybkie zakończenie pojedynku Jeleny Rybakiny z Beatriz Haddad Maią. Po raz kolejny kibice obejrzeli świetną tenisową walkę dwóch znakomicie serwujących zawodników.

Przełamań nie było wiele

Hubert Hurkacz pilnował swojego podania w trzecim secie, a sam w 12. gemie wypracował sobie dwa break pointy! Gdy wykorzystał drugiego z nich za sprawą świetnego forhendu, wygrana w secie stała się faktem!

O przełamania w dwudniowym starciu było bardzo trudno. Niestety, w czwartym secie jedyne zanotował Novak Djoković. Stało się to w zaciętym siódmym gemie. Serb miał aż trzy okazje na odebranie serwisu Hurkaczowi. Wykorzystał trzecią z nich, gdy Polak po długiej wymianie wyrzucił forhend. Tej straty nie udało się odrobić.

Hurkacz odpada z podniesioną głową

Zacięty mecz padł więc łupem Serba, który walczy o swój ósmy tytuł w Wimbledonie. Hubert Hurkacz, który dwa lata temu dotarł w Londynie do półfinału, może być jednak bardzo zadowolony ze swojej postawy w tegorocznej edycji najważniejszego turnieju na kortach trawiastych. W swoich trzech wcześniejszych meczach nie przegrał bowiem nawet seta.

Rywalem Djokovicia w ćwierćfinale będzie Rosjanin Andriej Rublow, który po zaciętym meczu pokonał Kazacha Aleksandra Bublika 7:5, 6:3, 6:7, 6:7, 6:4.

Wynik 1/8 finału singla mężczyzn:

Novak Djoković (Serbia, 2) - Hubert Hurkacz (Polska, 17) 7:6 (8-6), 7:6 (8-6), 5:7, 6:4