Wimbledon 2023: Sabalenka i Jabeur pewnie wygrały swoje mecze. Znamy wszystkie ćwierćfinalistki

2023-07-10, 19:27

Aryna Sabalenka i Ons Jabeur awansowały do ćwierćfinału Wimbledonu . Foto: Forum/Reuters/DYLAN MARTINEZ/PAP/EPA/Neil Hal

Rozstawiona z numerem drugim Aryna Sabalenka bez kłopotów awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu. Białoruska tenisistka wygrała z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową 6:4, 6:0. Jako ostatnia do najlepszej ósemki imprezy rozgrywanej na kortach trawiastych w Londynie awansowała natomiast Tunezyjka Ons Jabeur. Turniejowa "szóstka" gładko pokonała dwukrotną triumfatorkę tego turnieju Czeszkę Petrę Kvitovą 6:0, 6:3.

Poniedziałkowy pojedynek Sabalenki z Aleksandrową trwał niewiele ponad godzinę (72 minuty).

Sabalenka tylko na początku miała problemy

Emocje kibice mieli tylko w pierwszym secie. Do stanu 5:4 dla Sabalenki obie tenisistki wygrywały gemy przy swoich podaniach. I właśnie wówczas, w tak ważnym momencie seta, rozstawiona z numerem 21. Aleksandrowa została przełamana.

Druga partia już nie miała historii, mocno i precyzyjnie serwująca Sabalenka nie przegrała żadnego gema. Przy stanie 5:0 i 40-0 (serwowała rywalka) Białorusinka pozwoliła sobie na chwilę dekoncentracji, nie wykorzystała dwóch piłek meczowych, jednak przy trzeciej nie dała już szans rywalce.

Dotychczas Sabalenka miała niekorzystny bilans pojedynków z Aleksandrową, ale obecnie jest on remisowy - obie tenisistki mają po trzy zwycięstwa.

W ćwierćfinale Białorusinka zmierzy się z Madison Keys (nr 25.). Wcześniej w poniedziałek Amerykanka pokonała tenisową rewelację ostatnich miesięcy, zaledwie 16-letnią Rosjankę Mirrę Andriejewą 3:6, 7:6 (7-4), 6:2.

***

Jabeur ma wyższy numer rozstawienia niż Kvitova, która grała z "dziewiątką", ale rozmiary jej zwycięstwa nad doświadczoną rywalką są dość niespodziewane.

Będzie rewanż za finał

33-letnia Czeszka znakomicie czuje się na trawie. Wygrała Wimbledon w 2011 i 2014 roku, a ostatnio notowała zwyżkę formy.

Tunezyjka nie dała jednak Kvitovej żadnych szans, zwłaszcza w pierwszym secie, trwającym zaledwie 22 minuty.

Ćwierćfinałową rywalką Jabeur będzie broniąca tytułu Jelena Rybakina (nr 3.). Reprezentantka Kazachstanu bardzo krótko przebywała na korcie w poniedziałek. Jej przeciwniczka, Brazylijka Beatriz Haddad Maia, z powodu kontuzji pleców skreczowała w pierwszym secie przy stanie 4:1 dla Rybakiny.

W finale poprzedniej edycji Wimbledonu Rybakina pokonała właśnie Jabeur.

Wyniki poniedziałkowych meczów turnieju kobiet:

4. runda (1/8 finału)
Aryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 21) 6:4, 6:0
Jelena Rybakina (Kazachstan, 3) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 13) 4:1 - krecz Brazylijki
Ons Jabeur (Tunezja, 6) - Petra Kvitova (Czechy, 9) 6:0, 6:3
Madison Keys (USA, 25) - Mirra Andriejewa (Rosja) 3:6, 7:6 (7-4), 6:2