Formuła 1: trwa dominacja Verstappena. Trzeci raz z rzędu został mistrzem świata

2023-10-07, 20:41

Max Verstappen został mistrzem świata. Foto: PAP/EPA/ALI HAIDER

Holender Max Verstappen (Red Bull) zapewnił sobie trzeci z rzędu tytuł mistrza świata Formuły 1 jeszcze przed zakończeniem sobotniego sprintu na torze Lusail w Katarze. Jego kolega z teamu, wicelider klasyfikacji generalnej Meksykanin Sergio Perez wypadł z trasy.

Aby opóźnić koronację Verstappena Perez musiał w sobotę zająć miejsce na podium, ale przed półmetkiem w wyniku kolizji Meksykanin wypadł na jednym z zakrętów i nie mógł kontynuować jazdy. To oznacza, że Holender ma już przewagę nie do odrobienia przez Pereza, niezależnie od tego, na której pozycji zakończy sobotnie zmagania.

Holender został 11. w historii kierowcą F1, który został mistrzem przynajmniej trzy razy. Rekordzistami są Niemiec Michael Schumacher i Brytyjczyk Lewis Hamilton - po siedem.

Oprócz Verstappena, tylko Schumacher, Hamilton, Argentyńczyk Juan Manuel Fangio oraz Niemiec Sebastian Vettel zdołali triumfować w cyklu w co najmniej trzech sezonach z rzędu.

Grand Prix Kataru, 17. wyścig w tym sezonie, zaplanowano na niedzielę na godzinę 19 czasu polskiego. Verstappen ruszy do niego z pierwszej pozycji, ponieważ zwyciężył w piątkowych kwalifikacjach.