El. Euro 2024: Turcja siódmą drużyną z awansem na ME. Chorwaci skomplikowali sobie sytuację

2023-10-16, 07:22

Reprezentacja Turcji może świętować awans na Euro 2024 . Foto: Forum/Reuters/MURAD SEZER

Reprezentacja Walii pokonała u siebie Chorwację 2:1 w meczu grupy D eliminacji Euro 2024. Brązowi medaliści ostatniego mundialu przez porażkę skomplikowali sobie kwestię bezpośredniego awansu na turniej, podczas gdy Turcja może już świętować promocję.

W grupie A wyjazdowe zwycięstwo nad Norwegią odniosła Hiszpania - wygrała 1:0 po golu Gaviego w 49. minucie. Ten wynik zapewnił awans gościom, ale również Szkocji, która tego dnia pauzowała. Oba te zespoły mają po 15 punktów po sześciu meczach, Norwegia ma 10 po siedmiu. Kolejne lokaty zajmują Gruzja - siedem i Cypr - zero.

Pewna awansu jest także Turcja, która po pokonaniu Łotwy 4:0 ma 16 punktów w grupie D. Lider rozegra jeszcze jedno spotkanie, a sklasyfikowane za nim ekipy Walii i Chorwacji, które zgromadziły po 10 pkt, czekają jeszcze dwa występy.

Chorwacja dość niespodziewanie poniosła drugą porażkę z rzędu i zarazem drugą od początku eliminacji, ulegając w Cardiff Walii 1:2. Brązowi medaliści ubiegłorocznego mundialu i finaliści Ligi Narodów mają gorszy bilans dwumeczu z Walią, dlatego muszą najprawdopodobniej wygrać swoje pozostałe spotkania w listopadzie - z Łotwą i Armenią - i liczyć na potknięcie Walii z Armenią lub Turcją.

Siedem reprezentacji z awansem

Znanych jest już siedmiu z 24 uczestników przyszłorocznego turnieju. Wcześniej awans wywalczyły reprezentacje Belgii, Francji i Portugalii, a z eliminacji zwolnieni są gospodarze - Niemcy.

Nie zapadły jeszcze żadne rozstrzygnięcia w grupie I, w której w niedzielę prowadzenie objęła Rumunia, po pewnym zwycięstwie nad Andorą 4:0. Lider ma 16 punktów po ośmiu meczach, a druga jest Szwajcaria z 15 po siedmiu. Helweci niespodziewanie tylko zremisowali z Białorusią 3:3.

Z powodu trudnej sytuacji politycznej Izraela nie odbyły się planowane na październik starcia reprezentacji tego kraju ze Szwajcarią i Kosowem. Izrael ma 11 punktów i jest trzeci, ale rozegrał dopiero sześć meczów.

Część ekip, które nie zakwalifikują się do Euro 2024 poprzez eliminacje, będzie miała szansę powalczenia o awans w barażach. O tym, kto w nich wystąpi, decydują wyniki Ligi Narodów.

Grała takze reprezentacja Polski

Piłkarze reprezentacji Polski zremisowali z Mołdawią 1:1 (0:1) w rozegranym na Stadionie Narodowym w Warszawie meczu 8. kolejki grupy E eliminacji mistrzostw Europy. Gola dla gości w 26. minucie strzelił Ion Nicolaescu. Wyrównał w 53. minucie Karol Świderski.

W tabeli grupy E Polska z dorobkiem 10 punktów zajmuje 3. miejsce. Prowadzi Albania (13 pkt), drugie są Czechy (11 pkt). Mołdawia (9 pkt) plasuje się na 4. pozycji, a ostatnie są Wyspy Owcze (1 pkt).

17 listopada Polacy zagrają na Stadionie Narodowym z reprezentacją Czech, ale nawet zwycięstwo nie zapewni im awansu na Euro 2024.