Puchar Narodów Afryki: Nigeria i DR Konga z awansem do półfinału. Lookman bohaterem "Superorłów"

2024-02-03, 10:13

Ademola Lookman. Foto: PAP/EPA/LEGNAN KOULA

Nigeria pokonała Angolę 1:0, a Demokratyczna Republika Konga wygrała z Gwineą 3:1 w piątkowych ćwierćfinałach piłkarskiego turnieju o Puchar Narodów Afryki. W sobotę gospodarz Wybrzeże Kości Słoniowej zagra z Mali, a Republika Zielonego Przylądka z RPA.

O zwycięstwie Nigeryjczyków w Abidżanie przesądził gol w 41. minucie świetnie spisującego się w turnieju Ademoli Lookmana.

To trzecie trafienie 26-letniego piłkarza Atalanty Bergamo w tegorocznej imprezie. Dwa poprzednie zaliczył w 1/8 finału, gdy był bohaterem spotkania z Kamerunem (2:0).

Nigeria zakwalifikowała się do półfinału w 13 ze swoich ostatnich 15 występów w Pucharze Narodów Afryki. Dzięki świetnej grze i mocnej kadrze urosła do roli faworyta turnieju, z którego odpadli prawie wszyscy inni wielcy pretendenci: Senegal, Maroko, Ghana, Kamerun, Egipt czy Tunezja.

W drugim piątkowym ćwierćfinale DR Konga wieczorem - również w Abidżanie, ale na innym stadionie - pokonała Gwineę 3:1, choć przegrywała od 20. minuty po bramce z rzutu karnego Mohameda Bayo.

Jeszcze przed przerwą wyrównał Chancel Mbemba, a w drugiej połowie bramki zdobyli Yoane Wissa z rzutu karnego (65.) i Arthur Masuaku (82.).

W środowych półfinałach rywalem Nigerii będzie zwycięzca meczu Republiki Zielonego Przylądka z RPA, a DR Konga zmierzy się z lepszym z pary Wybrzeże Kości Słoniowej - Mali.