Liga Narodów: Michał Probierz nie narzeka na losowanie. "Trudno mówić o grupie śmierci"
Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz nie narzeka na losowanie Ligi Narodów, mimo trafienia do grupy z Chorwacją, Portugalią i Szkocją. - Trudno mówić o grupie śmierci, bo uważam, że niektóre są jeszcze silniejsze - przyznał.
2024-02-09, 10:56
Mocni rywale Biało-Czerwonych. Probierz: mogło być gorzej
Biało-Czerwoni, którzy w poprzedniej edycji LN zajęli trzecie miejsce w swojej grupie najwyższej dywizji, za Holandią, Belgią, a przed Walią, podczas czwartkowej ceremonii w Paryżu losowani byli z trzeciego koszyka.
"Losowanie mogło potoczyć się różnie. Nie uważam rezultatu za zły. Czekają nas ciekawe spotkania. Trudno mówić o grupie śmierci, bo myślę, że niektóre są jeszcze silniejsze" - powiedział po czwartkowym losowaniu Probierz, cytowany na stronie PZPN "Łączy nas piłka".
Jak podkreślił, nie można przystępować do rywalizacji wyłącznie z myślą o utrzymaniu się w najwyższej dywizji.
REKLAMA
"Piłka nożna to sport, w którym trzeba walczyć o zwycięstwo. Liczy się to, aby nasz zespół był maksymalnie przygotowany. Jesteśmy na etapie zmiany pokoleniowej. Wchodzący do kadry zawodnicy muszą udowodnić, że stać ich na grę na wysokim poziomie. Musimy zrobić wszystko, by wygrywać. Nie można przystępować do walki z myślą o utrzymaniu w dywizji" - zaznaczył.
Jak dodał, Biało-Czerwoni zagrają z drużynami prezentującymi różne style.
"Ale musimy przede wszystkim skupiać się na sobie. Zawodnicy muszą regularnie grać w swoich klubach. Najważniejsze teraz dla nas są mecze barażowe o awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy. Dopiero później skupimy się na rywalach w jesiennej Lidze Narodów" - zakończył Probierz.
Misja: utrzymać się w dywizji A
To będzie czwarta edycja Ligi Narodów. Pierwszą wygrała Portugalia (sezon 2018/19), drugą Francja (2020/21), a trzecią, zakończoną w czerwcu 2023 roku - Hiszpania.
REKLAMA
Dywizje A, B i C składają się z 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, zaś teoretycznie najsłabsza dywizja D - z sześciu zespołów przydzielonych do dwóch grup po trzy drużyny.
Faza grupowa rozpocznie się 5-7 września, a zakończy (6. kolejka) - 17-19 listopada.
Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca). Lepsi z tych dwumeczów zakwalifikują się do turnieju Final Four.
Natomiast zespoły z ostatnich miejsc w grupach dywizji A spadną bezpośrednio do dywizji B, a drużyny z trzecich lokat w grupach dywizji A zagrają baraże z wicemistrzami grup dywizji B.
REKLAMA
Polska zagra z Portugalią, Chorwacją i Szkocją.
Podział na grupy 4. edycji Ligi Narodów:
A1: Chorwacja, Portugalia, Polska, Szkocja
A2: Włochy, Belgia, Francja, Izrael
A3: Holandia, Węgry, Niemcy, Bośnia i Hercegowina
A4: Hiszpania, Dania, Szawjcaria, Serbia
B1: Czechy, Ukraina, Albania, Gruzja
B2: Anglia, Finlandia, Irlandia, Grecja
B3: Austria, Norwegia, Słowenia, Kazachstan
B4: Walia, Islandia, Czarnogóra, Turcja
C1: Szwecja, Azerbejdżan, Słowacja, Estonia
C2: Rumunia, Kosowo, Cypr, Litwa/Gibraltar*
C3: Luksemburg, Bułgaria, Irlandia Płn., Białoruś
C4: Armenia, Wyspy Owcze, Macedonia Płn., Łotwa
D1: Litwa/Gibraltar*, San Marino, Liechtenstein
D2: Mołdawia, Malta, Andora
* - w marcu odbędą się baraże decydujące o przydziale do odpowiedniej dywizji
Terminy meczów:
kolejki 1-2: 5-10 września 2024
kolejki 3-4: 10-15 października 2024
kolejki 5-6: 14-19 listopada 2024
ćwierćfinały dywizji A: 20-25 marca 2025
baraże w niższych dywizjach: 20-25 marca 2025
turniej finałowy dywizji A: 4-8 czerwca 2025
Nowe zasady rozgrywek
Pomiędzy poszczególnymi dywizjami od początku obowiązywały zasady awansów i spadków, ale UEFA wprowadziła przed tą edycją pewne zmiany. Liga Narodów została rozszerzona o zaplanowaną na marzec 2025 fazę pucharową i barażową. To ma zapewnić ciągłość między kończącą się jesienią fazą grupową i turniejem Final Four, rozgrywanym ponad pół roku później.
Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca), a zwycięzcy tych dwumeczów zakwalifikują się do Final Four.
Drużyny z trzecich miejsc w grupach Dywizji A i wicemistrzowie grup Dywizji B, podobnie jak zespoły z trzecich miejsc w grupach Dywizji B i wicemistrzowie grup Dywizji C, rozegrają mecze barażowe o awans/spadek.
Zespoły, które zajmą czwarte miejsce w Dywizjach A i B, automatycznie spadną - odpowiednio - do Dywizji B i C. Natomiast dwie najgorsze drużyny spośród czwartych miejsc w Dywizji C spadną do Dywizji D.
Ponadto odbędą się baraże pomiędzy dwoma najwyżej sklasyfikowanymi, czwartymi w tabeli drużynami z grup Dywizji C i dwoma wicemistrzami grup Dywizji D.
Turniej Final Four - półfinały, a potem mecze o pierwsze i trzecie miejsce - zaplanowano na 4-8 czerwca 2025 roku. Gospodarzem będzie jeden z jego uczestników.
- El. Euro 2024: Michał Probierz zamierza skorzystać z "koła ratunkowego": baraże są z innej puli
- El. Euro 2024: Fernando Santos będzie kibicować Biało-Czerwonym. Media: Portugalczyk może otrzymać premię za awans
- El. Euro 2024: Biało-Czerwonych czeka trudna przeprawa w Cardiff? "Wyniki Walii w meczach u siebie są fenomenalne"
- El. Euro 2024: Finowie niezadowoleni z losowania. "W Nyonie spełniły się najgorsze obawy"
- El. Euro 2024: Estonia, Walia, Finlandia - oto rywale Biało-Czerwonych w walce o awans. Kto najgroźniejszą przeszkodą?
red/PAP
REKLAMA
REKLAMA