Liga Mistrzów: Mbappe otworzył wynik. Paris Saint-Germain ze sporą zaliczką przed rewanżem

2024-02-14, 22:52

Kylian Mbappe w meczu z Realem Sociedad . Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Paris Saint-Germain z Kylianem Mbappe na czele, rozpoczął wiosenne zmagania o upragniony triumf w Lidze Mistrzów od zwycięstwa. W pierwszym meczu 1/8 finału, mistrzowie Francji wygrali z Realem Sociedad 2:0.

Sociedad postawił się faworytom

Choć faworytami byli gospodarze, a ich trener Luis Enrique zdecydował się na bardzo ofensywne ustawienie, jako pierwsi zaatakowali piłkarze z Hiszpanii. Już w pierwszej minucie, po szybkim przechwycie na połowie rywali, minimalnie niecelnie uderzył Andre Silva.

Po kilku minutaach, dogodną okazję miał Kylian Mbappe. Francuz ruszył z piłką w pole karne po stracie Zubimendiego, lecz jego strzał z ostrego kąta obronił Remiro. Gwiazda reprezentacji Francji starała się już w pierwszym kwadransie doprowadzić do zdobycia gola, jednak bardzo dobrze zorganizowana linia defensywna Realu Sociedad potrafiła temu zapobiegać.

Goście nie zamierzali ograniczać się do rozpaczliwej obrony i atakowali wysokim pressingiem, naciskając szczególnie agresywnie niepewnego w grze piłką bramkarza PSG, Gianluigiego Donnarummę. Jeszcze przed upływem dwóch kwadransów, swoje szanse mieli też Kubo i ponownie Silva.

Chwilę przed przerwą, Real Sociedad mógł strzelić "gola do szatni". Pomocnik Mikel Merino znakomicie uderzył lewą nogą ze skraju pola karnego, lecz piłka po jego strzale odbiła się od poprzeczki i nie wpadła do bramki.

PSG dopięło swego

Po przerwie znów jako pierwsi zaatakowali gracze z San Sebastian, utrudniając paryskiej drużynie rozegranie piłki. Wraz z upływem czasu, coraz pewniej radzili sobie jednak gracze PSG. Próbował Mbappe, dryblowali Dembele i Barcola, a w 58. minucie gospodarze dopięli swego. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę zgrał głową kapitan Marquinhos, a niepilnowany Kylian Mbappe, wbił piłkę do bramki z najbliższej odległości.

Strzelony gol podziałał mobilizująco na Paryżan, którzy grali z coraz większym polotem. Kilka minut później Mbappe mógł podwoić swój dorobek po uderzeniu ze skraju pola karnego, tym razem jednak w wielkim stylu zapobiegł temu Remiro.

Przewaga mistrzów Francji zmaterializowała się w 70. minucie. Lewą stroną zaatakował Bradley Barcola, który najpierw minął Traore, a następnie uprzedził wychodzącego z bramki golkipera z Hiszpanii i było już 2:0.

Gracze w biało-niebieskich strojach nie zamierzali się poddawać i szukali okazji do zdobycia kontaktowej bramki, która mogłaby być kluczowa w końcowym rozrachunku. Raz udało im się doprowadzić do zamieszania pod bramką Donnarummy po rzucie rożnym, ze skraju pola karnego uderzał Zubimendi, lecz włoski bramkarz nie był zmuszony do interwencji.

Najlepszą szansę miał wprowadzony z ławki Pacheco, który dostał podanie w polu karnym, za mocno się odchylił i piłka po jego zagraniu poleciała wysoko nad bramką.

Paris Saint-Germain - Real Sociedad San Sebastian 2:0

Gole: 1:0 Kylian Mbappe (58.), 2:0 Bradley Barcola (70.)

Składy:

Paris Saint-Germain: Gianluigi Donnarumma - Achraf Hakimi, Danilo Pereira (72. Lucas Hernandez), Marquinhos, Lucas Beraldo - Vitinha, Warren Zaire-Emery, Fabian Ruiz - Ousmane Dembele (82. Randal Kolo Muani), Bradley Barcola (72. Marco Asensio) - Kylian Mbappe.

Real Sociedad San Sebastian: Alex Remiro - Hamari Traore, Igor Zubeldia, Robin Le Normand (78. Jon Pacheco), Javi Galan (88. Jon Aramburu) - Mikel Merino, Martin Zubimendi, Brais Mendez (78. Benat Turrientes) - Takefusa Kubo, Ander Barrenetxea (66. Arsen Zacharian) - Andre Silva (78. Umar Sadiq).