MŚ w łyżwiarstwie szybkim: sensacja, rekord i medal - Damian Żurek na podium w Calgary!

2024-02-16, 23:30

Damian Żurek wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w biegu na 500 metrów . Foto: PAP/EPA/TODD KOROL

Damian Żurek zdobył brązowy medal na 500 metrów w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim, które odbywają się w kanadyjskim Calgary. Polak czasem 34,11 poprawił rekord kraju.

• Damian Żurek odebrał rekord Polski Piotrowi Michalskiemu, który w piątek był szesnasty
  • Polski panczenista prowadził aż do ostatniej pary, jednak musiał zadowolić się brązem
  • Dla Żurka to i tak największy indywidualny sukces w karierze

Żurek w ósmej parze zmierzył się z Norwegiem Bjornem Magnussenem. Panczenista Pilicy Tomaszów Mazowiecki zaliczył najlepsze otwierające 100 metrów w życiu, a następnie dzięki świetnym 400 metrów ustanowił nowy rekord Polski (34.11). 24-latek przewodził stawce aż do ostatniej pary, gdy Amerykanin Jordan Stolz pokonał Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila (33.95) i przy okazji pobił nowy rekord toru (33.68).

Brąz Żurka to drugi medal Polaków podczas MŚ 2024 w Calgary – w czwartek brąz w sprincie drużynowym wywalczyły Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek.

Na niezłe rezultaty na 500 metrów mężczyzn zanosiło się także w przypadku pozostałych reprezentantów Polski, których występy wspiera PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Zarówno Piotr Michalski, jak i Marek Kania w świetnym stylu przejechali większość dystansu, ale bliźniaczo podobne błędy przy wyjściu z ostatniego łuku pozbawiły ich wyższych lokat. W ostatecznym rozrachunku Michalski zajął szesnaste (34.63), a Kania osiemnaste miejsce (34.66).

Złoty medal wywalczył Amerykanin Jordan Stolz w czasie nowego rekordu toru - 33,69, a drugi był Kanadyjczyk Laurent Dubreuil - 33,95. Obaj jechali w ostatniej parze.

Brąz jest dla Żurka największym indywidualnym sukcesem w karierze.

Poprzedni rekord Polski od grudnia 2021 roku należał do Piotra Michalskiego i wynosił 34,18. Został ustanowiony na tym samym torze.