PŚ w skokach: cierpliwość Zniszczoła została nagrodzona. Pierwsze podium po 12 latach

2024-03-04, 09:40

Aleksander Zniszczoł. Foto: PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Aleksander Zniszczoł w niedzielę w Lahti po raz pierwszy w karierze stanął na podium indywidualnego konkursu Pucharu Świata. Wcześniej ta sztuka udała mu się jedynie w zawodach drużynowych w 2012 roku na tym samym obiekcie.

Zniszczoł zajmował drugie miejsce po pierwszej serii, która przedłużyła się z powodu silnego i zmiennego wiatru. On i Prevc oddali najdłuższe skoki - po 128,5 m, a wyprzedzał ich tylko Hoerl. Po raz trzeci więc w tym sezonie plasował się w pierwszej trójce na półmetku zawodów, ale w odróżnieniu od Willingen, gdzie na początku lutego w jednym z konkursów nawet prowadził po pierwszej serii, szansy na podium nie zaprzepaścił. Jego drugi skok był również bardzo dobry - 129,5 m.

Urodzony w Cieszynie skoczek sprawił sobie najlepszy prezent na 30. urodziny, które będzie obchodzić 8 marca. Debiutował w Pucharze Świata już w 2011 roku, a jego najlepszymi indywidualnymi wynikami były dotychczas szóste lokaty w Niżnym Tagile w 2020 roku oraz w tym sezonie w Lake Placid.

Skoczek przyznał, że miejsce na podium wiele dla niego znaczy. - To była ciężka droga, ale dałem radę. Byłem cierpliwy i dalej będę. Zobaczymy, co przyniosą następne zawody. Na podium pomyślałem sobie o rodzicach i żonie - powiedział na antenie Eurosportu.

Zniszczoł osiągnął życiowy rezultat równo 12 lat po tym, jak właśnie w Lahti stanął na trzecim stopniu podium konkursu drużynowego PŚ. Startował wtedy razem z Maciejem Kotem, Klemensem Murańką i Kamilem Stochem.

W niedzielę 30-latek był liderem polskiej kadry podczas fińskiego konkursu. Pozostali Biało-Czerwoni spisali się bardzo kiepsko - żaden z nich nie awansował do drugiej serii. Kamil Stoch i Piotr Żyła zajęli ex aequo 37. pozycję, 42. był Paweł Wąsek, a 45. Maciej Kot.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 9 i 10 marca w Oslo. Konkursy w stolicy Norwegii rozpoczną cykl Raw Air.