Ekstraklasa. Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin. Stracona szansa Pogoni. Zagłębie wygrywa z faworytem

2024-03-10, 17:17

Pogoń przegrała z Zagłębiem Lubin i straciła szansę na zbliżenie się do czołówki Ekstraklasy. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Pogoń Szczecin miała wielką okazje, by w meczu z Zagłębiem Lubin zbliżyć się do Śląska i Jagiellonii, które zajmują dwa pierwsze miejsca w ligowej tabeli.

Ekstraklasa. Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin. Gorzka pigułka dla "Portowców"

Przez pierwszy kwadrans spokojnie gający gospodarze dyktowali warunki gry. Pierwszą szansę na uzyskanie prowadzenia miał Kamil Grosicki, ale jego strzał w 15. min. obronił Sokratis Dioudis. Minutę później Dawid Kurminowski na linii bramkowej wybił piłkę w pole ratując Zagłębie przed utratą gola.

Pierwsza połowa stała pod znakiem rzutów karnych - w 21 minucie jedenastkę skutecznie wykorzystał Chodyna, a dziesięć minut później szansę na wyrównanie w takich samych okolicznościach miała Pogoń. Piłkę ustawił Grosicki, który w tym sezonie był w tym elemencie gry bezbłędny. Reprezentant Polski strzelił jednak fatalnie, zbyt lekko i czytelnie, co znacznie ułatwiło zadanie bramkarzowi. Gospodarze mieli optyczną przewagę, jednak niewiele z niej wynikało, a przyjezdni radzili sobie z atakami "Portowców".

W drugiej połowie Pogoń usilnie starała się wyrównać, ale miała problemy z tym, by stworzyć sobie klarowną sytuację do tego, by trafić do siatki.

Bardziej niebezpieczne było jednak Zagłębie, które co chwila przejmowało piłkę i wyprowadzało groźne kontrataki. Problem w tym, że za każdym razem, gdy piłkarze "Miedziowych" wychodzili ze swoją akcją, szwankowało ostatnie podanie i podejmowanie decyzji.

W 86. minucie po sporym zamieszaniu w polu karnym Zagłębie zdobyło drugiego gola, który zamknął ten mecz. Po przypadkowym odbiciu piłki z najbliższej odległości trafił Kurminowski.

To dla Pogoni gorzka pigułka i wielka zmarnowana szansa - wygrana dałaby im trzecie miejsce w ligowej tabeli i kapitalną okazję do tego, by szykować się do ataku na czołowe pozycje. Nie był to jednak dzień "Portowców", a piłkarze Waldemara Fornalika świetnie wywiązali się ze swoich zadań, łącząc konsekwentną grę w obronie z wystarczającą do końcowego sukcesu skutecznością pod bramką rywali.

Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin 0:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Kacper Chodyna (21-karny), 0:2 Dawid Kurminowski (87).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Mariusz Malec. KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 19 543.

Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru - Fredrik Ulvestad, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (81. Leo Borges) - Marcel Wędrychowski (59. Adrian Przyborek), Joao Gamboa (59. Wahan Biczachczjan), Rafał Kurzawa (81. Olaf Korczakowski), Alexander Gorgon (74. Luka Zahovic), Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris.

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis - Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Aleks Ławniczak, Luis Mata - Kacper Chodyna (85. Mateusz Grzybek), Marko Poletanovic (85. Tomasz Makowski), Damian Dąbrowski, Serhij Bułeca (65. Juan Munoz), Tomasz Pieńko (75. Mateusz Wdowiak) - Dawid Kurminowski.

Kacper Chodyna - Zagłębie Lubin nie ukrywał zadowolenia z postawy całej drużyny w Szczecinie i zasłużonego zwycięstwa (IAR) 0:31
+

Marcel Wędrychowski - pomocnik Pogoni przyznał, że szczecinianie nie zagrali dobrze a na dodatek Kamil Grosicki nie wykorzystał rzutu karnego (IAR) 0:27