Bundesliga. Bayer Leverkusen nie zbacza z kursu na mistrzostwo Niemiec

2024-03-17, 19:47

Bayer nie zbacza z drogi po mistrzostwo Niemiec. Foto: EPA/RONALD WITTEK

Bayer Leverkusen pewnie zmierza po pierwszy w historii klubu tytuł piłkarskiego mistrza Niemiec. W niedzielę lider Bundesligi pokonał na wyjeździe SC Freiburg 3:2 w 26. kolejce Bundesligi. Przewaga nad drugim w tabeli Bayernem Monachium wynosi 10 punktów.

Bundesliga. Bayer idzie po mistrzostwo Niemiec

Już w drugiej minucie prowadzenie gościom dał Florian Wirtz. Wprawdzie w 10. do wyrównania doprowadził Japończyk Ritsu Doan, ale na przerwę lider schodził przy korzystniejszym wyniku po trafieniu Czecha Adama Hlozka (40.).

W 53. minucie swojego gola uzyskał także jego rodak Patrik Schick, bohater czwartkowego spotkania z Karabachem Agdam w 1/8 finału Ligi Europy. Czech zdobył wówczas dwie bramki w doliczonym czasie, dzięki czemu "Aptekarze" wygrali 3:2 i awansowali do kolejnej rundy rozgrywek.

Gospodarze zdołali jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki, gdy gola uzyskał Yannik Keitel (79.), ale ostatecznie musieli uznać wyższość rewelacyjnego w tym sezonie zespołu z Leverkusen.

Był to 38. mecz o stawkę Bayeru w tym sezonie. Dotychczas zespół prowadzony przez Hiszpana Xabiego Alonso jest niepokonany. Jego bilans to 33 zwycięstwa i pięć remisów. Wciąż ma szansę na potrójną koronę, bo wystąpi też w półfinale Pucharu Niemiec.

W lidze "Aptekarze" zwyciężyli już 22 razy w tym sezonie - więcej niż kiedykolwiek w historii klubu.

Osiem kolejek przed końcem sezonu Bayer ma 70 punktów, a broniący tytułu Bayern - 60. Na trzecim miejscu jest VfB Stuttgart - 56 pkt.

Bayern, który był mistrzem kraju w 11 ostatnich sezonach, pewnie wygrał w sobotę na wyjeździe z zamykającym tabelę SV Darmstadt 5:2. Gola numer 31 w tym sezonie ligowym uzyskał Anglik Harry Kane.

Nigdy wcześniej żaden piłkarz w swoim debiutanckim sezonie w Bundeslidze nie zdobył 31 bramek. Uwe Seeler strzelił 30 goli dla Hamburgera SV w sezonie 1963/64.

Aktualne pozostaje natomiast pytanie, czy Kane wyrówna i ewentualnie poprawi absolutny rekord pod względem liczby bramek w jednym sezonie Bundesligi, należący od 2021 roku do Roberta Lewandowskiego (41 trafień).

Obecnie jednak Anglik zmaga się z kontuzją kostki, przez którą musiał zejść z boiska w 82. minucie sobotniego spotkania. Został jednak powołany na zgrupowanie drużyny narodowej przed towarzyskimi meczami z Brazylią i Belgią.