Reprezentacja Polski z awansem na Euro! Kadra U-17 pokonała Czechów w kluczowym meczu

2024-03-26, 20:45

Radość reprezentacji U-17. Foto: X/Łączy nas Piłka

Reprezentacja Polski U-17 pokonała Czechy 2:1 i wywalczyła awans na mistrzostwa Europy. Tym samym Biało-Czerwoni znaleźli się w gronie szesnastu najlepszych drużyn Starego Kontynentu.

Młode Orły przez pierwszą fazę eliminacji przeszły jak burza, wygrywając komplet meczów: Łotwą (3:0), Mołdawią (3:0) i Szwecją (2:1). To pozwoliło im awansować do drugiego etapu kwalifikacji, gdzie zmierzyły się z Bośnią i Hercegowiną, Białorusią oraz Czechami.

Pierwsze spotkanie Polacy wygrali aż 4:1 po dwóch golach Jakuba Adkonisa oraz jednym Mateusza Dziewiatowskiego i Michaela Izunwanne. Potem przyszedł jednak zimny prysznic i porażka z Białorusią 0:1. Kluczowy w kontekście awansu był mecz z Czechami. Polacy wytrzymali ciśnienie i wygrali 2:1.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli podopiecznych Rafała Lasockiego. Już w 12. minucie nasz zespół na prowadzenie wyprowadził kapitan Adkonis. Pomocnik Legii Warszawa zamienił rzut karny na gola. Jedenaście minut później kolejne trafienie dla naszej drużyny zanotował Oskar Pietuszewski. 15-letni napastnik Jagiellonii Białystok zaliczył swoje pierwsze trafienie na tym turnieju. W drugiej połowie szansę na dublet miał Adkonis, ale nie wykorzystał jedenastki.

W końcówce Czesi strzelili bramkę kontaktową za sprawą Jirego Micka, ale to Biało-Czerwoni cieszyli się z awansu.

Mistrzostwa Europy do lat 17 odbędą się w dniach 20 maja – 5 czerwca na Cyprze. Dla Polaków to trzeci z rzędu awans na Euro tej kategorii wiekowej.