Wimbledon. Carlos Alcaraz obronił tytuł. Hiszpan pokonał Djokovicia w trzech setach

2024-07-14, 17:39

Carlos Alcaraz pokonał Novaka Djokovicia w finale Wimbledonu. Foto: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Carlos Alcaraz obronił tytuł w wielkoszlemowym Wimbledonie. Hiszpan pokonał Novaka Djokovicia 6:2, 6:2, 7:6 (7-4).

Alcaraz obronił tytuł. Dwa sety dominacji i wielkie emocje w końcówce

Już pierwszy gem rywalizacji obfitował w wiele emocji. Alcaraz wywalczył pięć szans na przełamanie Djokovicia i wykorzystał ostatnią z nich. W piątym gemie Hiszpan powiększył przewagę o kolejne przełamanie, po czym przypieczętował triumf w pierwszej partii.

Drugi set miał niemal identyczny przebieg. Alcaraz znowu rozpoczął od wygranego gema przy podaniu Serba, a następnie zwiększył przewagę i wyszedł na dwusetowe prowadzenie.

Trzecia partia była już znacznie bardziej wyrównana. Djoković pokazał się z lepszej strony, jednak nie wywalczył szansy na przełamanie. Co więcej, w dziewiątym gemie sam stracił serwis.

Alcaraz serwował, by zwyciężyć w meczu. Hiszpan szybko wyszedł na prowadzenie (40:0) i wywalczył trzy piłki mistrzowskie. Jak się okazało, nie wykorzystał żadnej z nich. Przy wyniku 40:30 "Carlitos" miał już piłkę na rakiecie po nie najlepszym returnie rywala, jednak zdekoncentrowany przez okrzyk jednego z kibiców wyrzucił zagranie, a następnie stracił serwis.

O losach trzeciego seta zadecydował tie-break, w którym Hiszpan zwyciężył 7-4. Tym samym 21-latek obronił tytuł na kortach Wimbledonu. W zeszłym roku pokonał Djokovicia w pięciu setach.

37-letni Djoković Wimbledon wygrał w latach 2011, 2014-15, 2018-19, 2021-22. W tym sezonie drugi rok z rzędu, ponownie bez powodzenia, walczył o ósmy tytuł i wyrównanie rekordu Szwajcara Rogera Federera. W tym roku nie zwyciężył jeszcze w żadnym turnieju.

21-letni Alcaraz wywalczył czwarty wielkoszlemowy tytuł, w tym drugi z rzędu w Londynie oraz w tym sezonie. Nieco ponad miesiąc temu po raz pierwszy wygrał French Open. Na swoim koncie ma także triumf w US Open w 2022 roku.

Hiszpan poszedł w ślady Federera, który jako jedyny w erze open wygrał swoje pierwsze cztery finały wielkoszlemowe. Został także szóstym zawodnikiem po 1968 roku, który w tym samym roku zwyciężył we French Open i Wimbledonie, po Rodzie Laverze, Bjoernie Borgu, Rafaelu Nadalu, Federerze i Djokovicu.

Tenisista z El Palmar z Djokoviciem zmierzył się po raz szósty w karierze. Obecnie w bezpośredniej rywalizacji jest 3-3.

W puli nagród 137. edycji Wimbledonu była rekordowa kwota 50 mln funtów. Alcaraz za triumf zarobi 2,7 mln.