Paryż 2024. Fiskus powinien odstąpić od sięgania do kieszeni olimpijek? Pojawiły się wątpliwości
"Kurz po tegorocznych igrzyskach w Paryżu powoli opada, ale nie emocje wokół mieszkań dla czterech olimpijek" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Pojawiły się wątpliwości, czy mieszkań za olimpijskie złote i srebrne medale nie trzeba rozliczać z fiskusem.
2024-08-20, 10:40
"Kurz po tegorocznych igrzyskach w Paryżu powoli opada, ale nie emocje wokół mieszkań dla czterech olimpijek". "Takie bonusy mają trafić w ręce złotej medalistki Aleksandry Mirosław oraz Klaudii Zwolińskiej, Julii Szeremety i Darii Pikulik, które w stolicy Francji wywalczyły srebro. Problem w tym, że mnożą się wątpliwości, czy nie trzeba ich będzie rozliczać ze skarbówką" - informuje "Rzeczpospolita".
<<< SERWIS SPECJALNY - IGRZYSKA PARYŻ 2024 >>>
Jak czytamy, "z dostępnych informacji wynika, że mieszkania mają trafić do olimpijek w związku z umową sponsorską między jednym z deweloperów PROFBUD i Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl)".
"Zgodnie z regulaminem nagród za wyniki uzyskane w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 zawodnikom ma je przyznać PKOl. Dla większości podatników taki hojny gest oznaczałby konieczność podzielenia się z fiskusem. Czy tak samo będzie z olimpijkami?" - zastanawia się dziennik.
Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradcy podatkowego, partnera w Grant Thornton, "takie ryzyko istnieje, choć wiele zależy też od finalnych warunków i sposobu przekazania mieszkań".
"Jeśli założymy, że mieszkania to nagrody od PKOl, to potencjalnie w grę może wchodzić zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o PIT. Szkopuł tylko w tym, że przepis ten dotyczy m.in. nagród za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich, ale wypłaconych przez PKOl. Mieszkania to nagrody rzeczowe, więc co najwyżej można mówić o ich otrzymaniu, a nie wypłaceniu. A to by oznaczało, że zwolnienie ich nie dotyczy" - zauważa, cytowana w artykule.
REKLAMA
Jednak PKOl informował wcześniej, że sponsor - developer z którym PKOl współpracuje - sam zapłaci podatek, a formalności związane z darowizną mają zostać załatwione we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim.
>>> Piesiewicz zmienia zdanie. PKOl pokaże dokumenty dotyczące wydatków na igrzyska
>>> Limuzyną do samolotu i osobistej poczekalni. To nie jedyne kontrowersje wokół szefa PKOI
Mieszkania i nagrody pieniężne za medale igrzysk Paryż 2024
Polski Komitet Olimpijski przeznaczy łącznie 4 miliony złotych na premie dla sportowców, którzy stanęli na podium igrzysk olimpijskich w Paryżu. Biało-Czerwoni wywalczyli 10 medali: jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych.
REKLAMA
Zarząd PKOl już na początku roku ustalił wysokość własnych nagród za medale wywalczone w stolicy Francji. Były one co najmniej dwukrotnie wyższe niż w przypadku zmagań olimpijskich w Tokio trzy lata temu czy w Rio de Janeiro w 2016 roku. 250 tysięcy złotych otrzyma sportowiec, który w rywalizacji indywidualnej wywalczył złoto, 200 tys. zdobywca srebra, a 100 tys. zawodnik, który sięgnął po brąz.
Najwyższą nagrodę otrzyma z PKOl jedyna tegoroczna mistrzyni olimpijska, rywalizująca we wspinaczce sportowej Aleksandra Mirosław. Do niej trafi też jedyne dwupokojowe mieszkanie, ufundowane przez jednego ze sponsorów. Złota medalistka i wszyscy inni medaliści mogą liczyć na nagrody rzeczowe - diament, obraz oraz voucher na wakacje.
Nieco inaczej wygląda sprawa nagrody dla "srebrnej" drużyny siatkarzy. Zgodnie z regulaminem, do podziału wśród 13 zawodników będzie suma 1,5 mln złotych.
Premie finansowe - 100 tys. za złoty medal, 75 tys. za srebrny i 50 tys. za brązowy - oraz nagrody rzeczowe otrzymają również trenerzy medalistów we wszystkich sportach.
REKLAMA
Premie, stypendia, emerytura
Nagrody przyzna również Ministerstwo Sportu i Turystyki. Mirosław za złoty medal otrzyma 100 tys. złotych, srebrny medal wyceniono na 70 tys., a brąz na 55 tys. Oprócz premii zawodnicy otrzymają również inne korzyści, m.in. stypendia, np. 24-miesięczne świadczenie w wysokości 15 tys. złotych miesięcznie trafi do jedynej mistrzyni olimpijskiej.
Sportowcy oprócz medali i nagród okolicznościowych walczyli również o specjalne świadczenie emerytalne, na które medaliści mogą liczyć po zakończeniu kariery sportowej i przekroczeniu granicy 40 lat. Od stycznia tego roku jego wysokość wynosi 4203,04 zł brutto, bez względu na kolor i liczbę medali.
By otrzymywać tzw. emeryturę olimpijską, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem, a także karanym za stosowanie dopingu.
Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 były relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Jesteśmy Oficjalnym Nadawcą Radiowym tej imprezy.
Czytaj także:
- Paryż 2024. Daria Pikulik wicemistrzynią olimpijską! Mamy dziesiąty medal
- Paryż 2024. 10 medali reprezentantów Polski. Oto tabela medalowa igrzysk
- Paryż 2024. Biało-Czerwoni ze srebrem IO. "Radość będzie wielka przez bardzo długi czas, ale jeszcze nie teraz"
tabela medalowa - igrzyska Paryż 2024
bg/PAP/PR24/wmkor
REKLAMA
REKLAMA