Znamy skład reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Europy 2025. 29 lekkoatletów powalczy o medale
29 zawodniczek i zawodników powołał Polski Związek Lekkiej Atletyki do startu w halowych mistrzostwach Europy, które w przyszły czwartek rozpoczynają się w holenderskim Apeldoorn. – Wysyłamy do Holandii zespół, w którym doświadczenie gwiazd światowego formatu miesza się z młodością – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.
2025-02-26, 11:50
Znane twarze i wschodzące gwiazdy
Areną mistrzostw będzie wielofunkcyjna hala Omnisport Apeldoorn, dysponująca oprócz bieżni lekkoatletycznej także torem kolarskim. Obiekt ten był w przeszłości gospodarzem licznych wydarzeń również w grach zespołowych, z mistrzostwami Europy w siatkówce na czele (zwycięski ćwierćfinał Polaków w 2019 roku). Teraz opanują go lekkoatleci, w tym 29-osobowa reprezentacja Polski.
– Wysyłamy do Apeldoorn naprawdę ciekawą ekipę. Są w niej gwiazdy światowego formatu takie jak Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Piotr Lisek, Konrad Bukowiecki, czy Jakub Szymański. Nie zabraknie też młodych zawodników, czego najlepszym dowodem jest trójka panów zgłoszonych w biegu na 800 metrów. Tutaj widać taki powiew młodości. Ciekawie zapowiada się start Ani Wielgosz, która imponowała na mistrzostwach kraju w Arenie Toruń. Liczę, że nasza kadra pokaże się z jak najlepszej strony i dostarczy kibicom naprawdę dużo dobrych emocji – mówi Sebastian Chmara, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Jedną z największych gwiazd polskiej ekipy na Apeldoorn będzie płotkarz Jakub Szymański. Zawodnik Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego w tym sezonie zaimponował dwukrotnie poprawiając rekord Polski. Podczas zawodów ORLEN Cup w Łodzi doprowadził go do poziomu 7.39 – to najlepszy w tym roku wynik w Europie oraz drugi w historii lekkiej atletyki na Starym Kontynencie.
REKLAMA
– O drobnym naciągnięciu, którego nabawiałem się przed mityngiem w Toruniu, już zapomniałem. Czuję się bardzo dobrze, a forma utrzymuje się na wysokim poziomie. Niedzielny start na mistrzostwach Polski zdecydowanie mnie w tym utwierdził. Pobiegłem 7.43 i to mimo faktu, że reakcja startowa nie była najlepsza. W Apeldoorn zrobię wszystko co w mojej mocy, aby biegi były perfekcyjne. Celem jest złoto – podkreśla Jakub Szymański.
Wielkie nieobecne
Ostatecznie z występu w halowych mistrzostwach Europy zrezygnowała Maria Żodzik. Zawodniczka Podlasia Białystok pod koniec stycznia w Gorzowie Wielkopolskim skoczyła wzwyż znakomite 1.98 – wówczas był to najlepszy wynik na świecie.
– Maria Żodzik jest w trakcie leczenialekkiego urazu i podjęła decyzję o rezygnacji ze startu w Apeldoorn. Przed nią przygotowania do sezonu letniego, który jest priorytetem – tłumaczy dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Kęcki. Z udziału w czempionacie zrezygnowała także Natalia Bukowiecka.
Holandia trzeci raz w historii będzie organizatorem lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy. Poprzednio gospodarzami były Rotterdam (1973) oraz Haga (1989). Dla Polski szczególnie udane były zawody zorganizowane w roku 1973. W Rotterdamie na najwyższym stopniu podium stali sprinter Zenon Nowosz oraz średniodystansowiec Henryk Szordykowski,a Biało-Czerwoni wywalczyli w sumie 12 medali. Do 2017 roku był to najlepszy wynik w historii startów reprezentacji w halowych mistrzostwach Europy – wówczas w Belgradzie Polacy wyrównali ten dorobek.
REKLAMA
38. Halowe Mistrzostwa Europy odbędą się w hali Omnisport Apeldoorn w dniach 6-9 marca.
Skład reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Europy:
Kobiety
Aleksandra Piotrowska
Ewa Swoboda
Anastazja Kuś
Justyna Święty-Ersetic
Aleksandra Formella
Angelika Sarna
Anna Wielgosz
Weronika Lizakowska
Olimpia Breza
Marika Majewska
Alicja Sielska
Pia Skrzyszowska
Nikola Horowska
Anna Matuszewicz
Zuzanna Maślana
Paulina Ligarska
Mężczyźni
Oliwer Wdowik
Maksymilian Szwed
Bartosz Kitliński
Patryk Sieradzki
Maciej Wyderka
Filip Rak
Damian Czykier
Krzysztof Kiljan
Jakub Szymański
Piotr Tarkowski
Piotr Lisek
Robert Sobera
Konrad Bukowiecki
- Trener nazwany "zhańbionym" współpracuje z Polką. "To niezależna decyzja Sułek-Schubert"
- Kamila Skolimowska zmarła nagle. "Ten wiersz przeczytam za 30 lat i się wzruszę"
Źródło: PZLA/BG
REKLAMA
REKLAMA