more_horiz
Wiadomości

Wraca temat zimowej wyprawy na K2. Polscy himalaiści spotkali się z ministrem Glińskim

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 20:44
Plan organizacji zimowej wyprawy na K2 (8611 m) w Karakorum w sezonie 2021/22 był głównym tematem spotkania ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego z przedstawicielami programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, w tym jego kierownikiem Piotrem Tomalą.
Wschód słońca nad K2
Wschód słońca nad K2Foto: Patrick Poendl/Shutterstock

"W Międzynarodowym Dniu Gór spotkanie z polskimi himalaistami. Dobra rozmowa o Polskim Himalaizmie Zimowym i zimowej wyprawie na K2 z Piotrem Tomalą, Rafałem Fronią i posłem @bwroblewski" - napisał na Twitterze wicepremier Piotr Gliński.

Niezdobyta góra 

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym człowiek nie stanął zimą. O tej porze roku biało-czerwoni zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi w świecie. Narodowa zimowa wyprawa na K2, współfinansowana przez Ministerstwo Sportu, odbyła się na przełomie 2017/18, ale nie zakończyła się zdobyciem szczytu.

- Wicepremier Gliński był przed laty na wyprawie w Indiach, w Himalajach Garhwalu na siedmiotysięczniku Dunagiri. Idąc tym tropem poczyniliśmy zabiegi o spotkaniem z panem ministrem, by porozmawiać m.in. o możliwości współfinansowania planowanej na sezon zimowy 2021/22 polskiej wyprawy na K2 - powiedział PAP Piotr Tomala, który był uczestnikiem ostatniej wyprawy na K2.

W spotkaniu wziął udział także inny uczestnik tamtej ekspedycji Rafał Fronia, który w trakcie wspinaczki został raniony kamieniem i musiał zakończyć w niej udział przed czasem. Po powrocie do kraju okazało się, że himalaista ma pękniętą kość ręki.

W rozmowach uczestniczył też poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który w latach 1998-2014 zdobył Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów, w tym Everest najwyższą górę świata (8848 m).

Kolejne ekspedycje 

Zimą w sezonie 2018/19 pod K2 zameldowały się dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W tym roku także planowane są kolejne: komercyjna agencji Seven Summits Trek, z Polakiem Waldemarem Kowalewskim (zdobył latem 2019 K2), oraz mniejsza prowadzona przez Islandczyka Johna Snorri, a także nepalska z Nirmalem Purją, który w ciągu jednego sezonu 2019 w ciągu 189 dni zdobył (z tlenem) wszystkie 14 ośmiotysięczników, czym ustanowił rekord świata.

/empe 

Zobacz także

Zobacz także