more_horiz
Wiadomości

Halowe ME zaostrzyły apetyty w Toruniu. "Mistrzostwa zrobiły furorę"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 14:48
- Gdy tylko zostanie otwarty konkurs do organizacji halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce, Toruń będzie gotowy, by złożyć swoją ofertę - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. We wtorek podczas konferencji prasowej w Toruniu podsumowano organizację marcowych halowych mistrzostw Europy w Arenie Toruń.
Halowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Toruniu
Halowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w ToruniuFoto: Biuro Prasowe HME Toruń

- Jestem bardzo dumny, że po czterdziestu sześciu latach od poprzednich halowych mistrzostw Europy w Katowicach to miasto Toruń gościło tę imprezę. Bardzo długo walczyliśmy o to, bo w 2014 roku złożyliśmy pierwszą aplikację. Wiedzieliśmy, że to będzie wielkie święto sportu. Cieszę się, że właściwie od wszystkich słyszałem pochwały odnośnie przygotowania i organizacji mistrzostw - mówił prezydent Zaleski.

Posłuchaj
00:29 Zaleski.mp3 Zrobimy to jak tylko pojawi się możliwość zgłaszania kandydatur - powiedział prezydent Torunia - Michał Zaleski (IAR) 

Halowe Mistrzostwa Europy notowały znakomite wyniki oglądalności w całej Europie. Przypomnijmy, że zawody z Torunia relacjonowało ponad trzydzieści stacji telewizyjnych.

- W Polsce mistrzostwa zrobiły furorę, notując wzrost oglądalności o 34 procent w porównaniu do ostatnich halowych mistrzostw Europy w Glasgow w 2019 roku, a łącznie przed telewizorami zasiadło około siedmiu i pół miliona widzów. W sumie w Europie mieliśmy ponad dwadzieścia milionów odbiorców, a w porównaniu do ostatnich mistrzostw np. we Włoszech wzrost oglądalności wynosi 800 procent. Średnio wszystkie telewizje zyskały dziewiętnaście procent oglądalności w porównaniu do 2019 roku - mówił dyrektor generalny HME Toruń 2021 i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

W 2021 roku w Toruniu odbyły się trzy duże imprezy lekkoatletyczne i nie tylko halowe mistrzostwa Europy zanotowały bardzo dobre wyniki oglądalności. 

- Otrzymaliśmy właśnie informację ze światowej federacji, że cały World Athletics Indoor Tour miał oglądalność na poziomie szesnastu milionów, z czego najwyższą wartość, trzy miliony sześćset tysięcy, miał Copernicus Cup - dodał Wolsztyński.

- Żałujemy, że na trybunach nie mogli zasiadać kibice, ale przecież byli przed ekranami telewizyjnymi i to w milionowych liczbach. Wierzymy, że przy kolejnych wielkich imprezach w Arenie Toruń kibice będą mogli być obecni na trybunach - przyznał prezydent Zaleski.

Posłuchaj
00:23 Wolsztyński.mp3 Dyrektor HME Krzysztof Wolsztyński przyznał natomiast, że z pewnością w hali w Toruniu odbędą się inne międzynarodowe imprezy lekkoatletyczne, zorganizowane równie profesjonalnie jak marcowe zawody (IAR) 

W trakcie halowych mistrzostwa Europy w Toruniu reprezentanci Polski zdobyli dziesięć medali - jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe medale. Klasyfikację medalową wygrali Holendrzy. Organizacja Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 współfinansowana była przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, miasto Toruń oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także