more_horiz
Wiadomości

Igrzyska Europejskie i Drużynowe Mistrzostwa Europy na jednym stadionie. Chorzów znów ugości lekkoatletów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 14:20
Lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy 2023 rozegrane zostaną na Stadionie Śląskim w ramach III Igrzysk Europejskich. W maju 2021 reprezentacja Polski obroniła w Chorzowie tytuł, wyprzedzając o 2,5 pkt Włochów.
Stadion Śląski w Chorzowie
Stadion Śląski w ChorzowieFoto: Shutterstock.com/Tupungato
  • W 2021 roku Chorzów gościł "tylko" reprezentacje walczące w Superlidze. Dwa lata później na Stadionie Śląskim zmierzą się lekkoatleci ze wszystkich czterech poziomów 
  • Chorzów w 2028 roku ma zorganizować mistrzostwa Europy. Śląskie miasto stara się też o mistrzostwa świata 
Włodarczyk Nowicki 1200 kolaż .jpg
Złote Kolce: mistrzowie olimpijscy wyróżnieni. Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki z prestiżową nagrodą

W tych zawodach wystartowało siedem czołowych drużyn narodowych należących do Superligi, w 2023 roku rywalizacja toczyć się będzie na wszystkich czterech poziomach.

- Jestem zachwycony i zaszczycony mogąc ogłosić, że województwo śląskie ponownie będzie gościć najlepszych lekkoatletów Europy na Stadionie Śląskim. To kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i kierunku, który kilka lat temu obraliśmy. Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, cytowany w komunikacie urzędu.

Wszystkie reprezentacje w jednym miejscu 

W ramach umowy między European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim, po raz pierwszy w historii zawody wszystkich lig DME zostaną rozegrane w jednym miejscu, na Stadionie Śląskim.

- Od dłuższego czasu planowaliśmy, aby DME stały się kluczową częścią Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Tegoroczna edycja Superligi, która odbyła się na Śląsku, okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, dlatego podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim – wyjaśnił prezydent European Athletics Dobromir Karamarinow.

Impreza odbędzie się w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023. Chorzowska arena gościła w maju 2021 także nieoficjalne MŚ sztafet.

- Zagwarantujemy drużynową rywalizację lekkoatletyczną na najwyższym poziomie, na Śląsk przyjadą najlepsi lekkoatleci Europy. Dla Stadionu Śląskiego będzie to także doskonały sprawdzian organizacyjny przed mistrzostwami Europy w 2028 roku – podkreślił dyrektor generalny European Athletics Christian Milz.

Trzecia edycja igrzysk 

Europejskie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz trzeci - w 2015 roku ich gospodarzem było Baku, cztery lata później Mińsk, w 2023 impreza odbędzie się w Polsce.

W 2028 roku Chorzów będzie gościł lekkoatletyczne ME. Władze regionu złożyły też aplikację o organizację na Stadionie Śląskim mistrzostw świata w 2025.

/empe 

Zobacz więcej na temat: SPORT Lekkoatletyka Chorzów

Zobacz także

Zobacz także