Gwiazdy polskiego sportu wśród żołnierzy na granicy. "Wszystkie ręce na pokład"

2021-11-23, 09:58

Gwiazdy polskiego sportu wśród żołnierzy na granicy. "Wszystkie ręce na pokład"
Znani sportowcy znaleźli się wśród żołnierzy na pograniczu polsko-białoruskim . Foto: Twitter.com/mblaszczak (screen)

Wśród kilkunastu tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy stacjonujących na polsko-białoruskiej granicy pojawili się też znani sportowcy. W rejonie Kuźnicy przebywali lekkoatleci Patryk Dobek i Paweł Wojciechowski oraz pływaczka Alicja Tchórz. 

  • O wizycie trójki sportowców na granicy informował minister obrony narodowej 
  • Jak napisał Mariusz Błaszczak, zawodnicy pomagali w zabezpieczeniu logistycznym oraz regulacji ruchu w okolicach granicy 

W ostatnich tygodniach wzrosła presja wywoływana na granicy przez białoruski reżim. Na przejściu granicznym w Kuźnicy znajdowało się kilka tysięcy migrantów, którzy usiłowali nielegalnie przejść na terytorium Polski. 

Na granicy znajduje się kilkanaście tysięcy żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz terytorialsów, którzy mają za zadanie zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu wschodniej granicy Unii Europejskiej. 

Sportowcy na granicy 

Wśród nich znaleźli także sportowcy. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym wspomniał o obecności w rejonie Kuźnicy znanych sportowców żołnierzy. 

"Wszystkie ręce na pokład! W rejon Kuźnicy przyjechali dziś żołnierze-sportowcy, aby wesprzeć swoich kolegów i koleżanki" - napisał polityk. 

Na pogranicze przyjechali brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Tokio w biegu na 800 metrów Patryk Dobek, były mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski czy mistrzyni Europy w pływaniu na krótkim basenie Alicja Tchórz, która na początku listopada sięgnęła w Kazaniu po złoto w wyścigu na 100 metrów stylem zmiennym

Jak poinformował szef MON, do zadań sportowców należało m.in. pomoc w zabezpieczaniu logistycznym oraz regulacji ruchu. 

Dobek, poza treningami, służy w Marynarce Wojennej. Pozostała dwójka sportowców to żołnierze Wojska Polskiego. 

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Czytaj również:

"Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu. Zobacz reportaż:


Polecane

Wróć do strony głównej