more_horiz
Wiadomości

Guttmanny 2021: Róża Kozakowska Sportowcem Roku w Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 21:25
Złota oraz srebrna medalistka tegorocznych XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, paralekkoatletka Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów) została wybrana Sportowcem Roku 2021 w 3. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021.
Róża Kozakowska triumfowała w trzeciej edycji plebiscytu Guttmanny
Róża Kozakowska triumfowała w trzeciej edycji plebiscytu Guttmanny Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński
  • Statuetki w tegorocznym plebiscycie przyznano w czterech kategoriach 
  • Nagrodzono medalistów igrzysk paraolimpijskich w Tokio 

Polskie Radio jest patronem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich, zostały rozdane w czterech kategoriach.

Nagrody w czterech kategoriach 

Trenerem Roku został Andrzej Ochal – trener główny reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Bydgoszcz 2021, natomiast Organizacją Roku głosami Kapituły i internautów został wybrany GZSN „Start” Gorzów, klub wychowujący pokolenia paraolimpijczyków specjalizujący się przede wszystkim w paralekkoatletyce. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymała prof. Aleksander Kabsch.

Rok 2021 był rokiem nietypowych Igrzysk Paraolimpijskich – przełożonych o rok, odbywających się bez udziału publiczności, w pandemicznym reżimie sanitarnym. Mimo tej nietypowej otoczki i zmiany terminu na najważniejszej imprezie pięciolecia świetnie radzili sobie nasi sportowcy. Polacy na Igrzyskach w Tokio zajęli 17. Miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków.

Gala Paraolimpijska, podczas której rozdane zostały Guttmanny, była więc formą podziękowania za wszystkie wspaniałe emocje, których doświadczyliśmy dzięki paraolimpijczykom na przełomie sierpnia i września.

Multimedalistka na pierwszym miejscu 

Sportowcem 2021 Roku głosami Kapituły i internautów została uprawiająca paralekkoatletykę Róża Kozakowska.

Róża podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio zdobyła dla Polski złoto w rzucie maczugą (kat. F32), bijąc przy tym rekord świata. Na tym jednak nie poprzestała i w kolejnych dniach zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą (kat. F32). Zwyciężczyni plebiscytu #Guttmanny2021 może się też pochwalić brązowym medalem ME w pchnięciu kulą. Nic tak nie poruszyło polskich kibiców jak historia Róży i jej życiowych doświadczeń. Mimo dramatycznych przeżyć osiągnęła sukces w sporcie i udowodniła, że można o siebie zawalczyć i stanąć na szczycie.

- Dziękuję wszystkim zgromadzonym tutaj i przed telewizorami. Jestem dumna, że to właśnie ja jestem tutaj na tej scenie, i odbieram tę niezwykłą, jakże piękną i wartościową nagrodę – która tak naprawdę mówi wszystko o tym, jaką drogę przeszłam i z jaką determinacją i siłą dążyłam do swoich celów i spełnienia marzeń – mówiła wzruszona Róża Kozakowska. Zawsze powtarzam że niemożliwe nie istnieje ponieważ możliwe jest wszystko, jeśli tego pragniemy i dążymy do tego. Jestem przeszczęśliwa. - dodała. 

List gratulujący laureatom wysłała głowa państwa. 

"Gratuluję bohaterom tegorocznego Plebiscytu, ludziom sportu, którzy mimo wielu trudności poradzili sobie z wyjątkowymi przeciwnościami losu. Jestem pełen podziwu dla Państwa siły i wytrwałości. Składam wyrazy uznania wszystkim laureatom i zwycięzcom. Wiem, że reprezentując nasz kraj na arenach międzynarodowych, dają Państwo z siebie wszystko i chcę za to Państwu serdecznie podziękować" – podkreślił w swoim liście do uczestników gali prezydent RP Andrzej Duda. "Pokazują Państwo, jak w pięknym stylu pokonywać bariery i sięgać po marzenia. To wspaniały przykład i inspiracja dla milionów Polaków. Reprezentując nasz kraj i zdobywając medale pokazują też Państwo, jak być dumnym z Polski. Dziś ja chcę powiedzieć, że Polska jest dumna z Was" - zapewnił prezydent.

Kim był patron plebiscytu?

Zwycięzcy plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo zwyciężczyni plebiscytu, oprócz upominków od sponsorów i partnerów, otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Sir Ludwig Guttmann, patron statuetki w plebiscycie, był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.

Zwycięzcy 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2021:

Kategoria Sportowiec Roku 2021 – Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów)

Kategoria Trener Roku 2021 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)

Kategoria Wydarzenie Roku 2021 – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy

Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2020 – GZSN Start Gorzów Wielkopolski

Nagroda Specjalna – prof. Aleksander Kabsch

Kategoria Sportowiec Roku 2020 –miejsca w głosowaniu:

1. Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów)
2. Natalia Partyka (KSI Start Szczecin)
3. Renata Śliwińska (GZSN Start Gorzów Wielkopolski)
4. Karolina Pęk (KS Bronowianka Kraków)
5. Rafał Czuper (PSSON Start Białystok)
6. Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin)
7. Barbara Bieganowska-Zając (MGOKSiR Korfantów)
8. Karolina Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz)
9. Adrian Castro (IKS AWF Warszawa)
10. Piotr Kosewicz (WZSN Start Wrocław)

/paralympic.org 

Zobacz także

Zobacz także