more_horiz
Wiadomości

Stephane Antiga kontra włoska koalicja. Kto zostanie trenerem polskich siatkarek?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 20:26
Polski Związek Piłki Siatkowej poinformował w piątek, że Francuz Stephane Antiga oraz Włosi Alessandro Chiappini, Stefano Lavarini i Daniele Santarelli znaleźli się w wąskim gronie kandydatów do objęcia funkcji selekcjonera polskiej reprezentacji siatkarek.
Stephane Antiga znalazł się wśród kandydatów na stanowisko selekcjonera polskich siatkarek
Stephane Antiga znalazł się wśród kandydatów na stanowisko selekcjonera polskich siatkarek Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Podczas piątkowego posiedzenia zarządu PZPS zarekomendowano także czterech kandydatów na stanowisko selekcjonera kadry siatkarzy, jednak osoby te nie zgodziły się na ujawnienie ich nazwisk 
  • Spośród czterech potencjalnych trenerów żeńskiej kadry, Antiga i Chiappini od lat pracują w Polsce 

Jednocześnie trwa procedura wyłaniania selekcjonera męskiej reprezentacji. Podczas zebrania zarządu PZPS zespół ds. rekomendacji zaproponował czterech trenerów-kandydatów do objęcia drużyny narodowej mężczyzn. Osoby te nie wyraziły zgody na ujawnienie ich nazwisk.

Czterech kandydatów w grze 

Do konkursu na selekcjonera polskich siatkarek zgłosiło się aż 24 kandydatów. Zespół ds. rekomendacji trenerów kadry kobiet pod przewodnictwem Aleksandry Jagieło rekomendował zarządowi do kolejnego etapu konkursu czterech szkoleniowców. W tym gronie znaleźli się Antiga, Chiappini, Lavarini i Santarelli.

Francuz to postać świetnie znana w Polsce - były selekcjoner męskiej reprezentacji, z którą w 2014 roku zdobył mistrzostwo świata. Obecnie jest opiekunem Developresu Bella Dolina Rzeszów.

Chiappini od wielu lat pracuje w Polsce, prowadził m.in. Atom Trefl Sopot, PTPS Piła, a od 2019 pracuje w Legionovii. Był także trenerem reprezentacji Turcji i Słowenii.

Lavarini z kolei prowadzi czołowy włoski zespół Igor Gorgonzola Novara i kadrę Korei Południowej, z którą zajął czwarte miejsce na ostatnich igrzyskach olimpijskich.

Z kolei Santarelli to szkoleniowiec najlepszej obecnie drużyny Starego Kontynentu - Prosecco Doc Imoco Volley Conegliano, w której występuje Joanna Wołosz. Włoch niedawno zakończył pracę z chorwacką reprezentacją.

Co teraz? 

Dalsze rozmowy z kandydatami poprowadzi zespół negocjacyjny ds. wyboru szkoleniowca żeńskiej reprezentacji. W jego składzie znaleźli się m.in. Jagieło, Magdalena Śliwa, Sebastian Świderski, Marcin Chudzik i Piotr Makowski.

Równolegle będą prowadzone rozmowy z czwórką szkoleniowców, którzy zgłosili się do konkursu na selekcjonera męskiej reprezentacji. Negocjacje będzie prowadzić specjalny zespół, w którym także zasiądzie prezes Świderski oraz Krzysztof Felczak, Dariusz Jaworowski, Tomasz Paluch, Artur Popko, Mariusz Szyszko i Hubert Tomaszewski.

Podczas posiedzenia zarządu powołano trenerów kadr narodowych w siatkówce plażowej. Opiekunem żeńskiej będzie Damian Wojtasik, a męskiej – Grzegorz Klimek. Wybrano także trenera nowopowstałej kadry mężczyzn U22 - został nim Daniel Pliński.

Z kolei wiceprezes związku Artur Popko podczas zebrania przedstawił stan przygotowań do mistrzostw świata kobiet, które rozegrane zostaną w Polsce i Holandii na przełomie września i października 2022 roku. 

Czytaj także:

/empe 

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także