more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: kombinezony niepokoją legendę. Janne Ahonen: to gorsze niż doping

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:54
Legendarny skoczek narciarski Janne Ahonen, który w 2018 roku ostatecznie zakończył sportową karierę, skrytykował obecne w dzisiejszych skokach kombinezony i manipulacje przy nich. - To gorsze niż doping - grzmiał pięciokrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w rozmowie z portalem fińskiej telewizji publicznej YLE. 
Janne Ahonen zakończył już karierę, ale wciąż zabiera głos na tematy związane ze skokami narciarskimi
Janne Ahonen zakończył już karierę, ale wciąż zabiera głos na tematy związane ze skokami narciarskimi Foto: PAP/EPA/MARKKU OJALA
  • Janne Ahonen przyznał, że problemy z manipulowaniem przy kombinezonach rozpoczęły się w XXI wieku 
  • Inna sława fińskich skoków Toni Nieminen ma rozwiązanie kontrowersyjnego problemu 

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Janne Ahonen od dawna zwracał uwagę, że dzisiejsze skoki stają się "wyścigiem zbrojeń", a najsilniejsze drużyny od dawna szukają nowych rozwiązań w tematach wiązań nart czy właśnie kombinezonów. Fińska legenda nie ustaje w krytyce walki technologicznej między obecnymi skoczkami.

- Porównując najbardziej zmanipulowane kombinezony z tymi, które są całkowicie zgodne z przepisami, różnica w odległości na skoczni dużej wynosiłaby ok. 15 metrów, na skoczni o profilu takim jak Ruka ponad 20 metrów, a na mamutach jeszcze więcej - ocenił w rozmowie z yle.fi.

Doping bardziej ryzykowny 

Według dwukrotnego zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, kwestie kombinezonów zaczęły odgrywać ważną rolę na przełomie wieków. - Od tamtej pory stało się to największym problemem skoków narciarskich - zauważył Janne Ahonen.

Zwycięzca 39 konkursów PŚ ocenił nawet, że kombinezon może dać zawodnikowi większą przewagę niż substancje dopingujące. - Stosowanie dopingu wyrzuci cię ze sportu na dwa lata, a oszustwo przy kombinezonie to tylko dyskwalifikacja z jednej serii - porównał. 

Słynny fiński skoczek zwrócił też uwagę na fakt, że parametrami kombinezonów przed kontrolą można manipulować. 

- Pamiętajmy, że kombinezony są bardzo ciasne. Za każdym razem, gdy skoczek kuca, jego strój się rozciąga. Dlatego zakładanie nart to w dużo większym stopniu teraz rozciąganie kombinezonu niż samo przygotowanie do skoku - ocenił. 

Nieminen chce rozwiązań jak z F1 

Podobne zastrzeżenia zgłaszał niedawno inny były znakomity skoczek z Finlandii. Toni Nieminen, mistrz olimpijski, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i zdobywca Pucharu Świata z sezonu 1991/1992, zaproponował nawet rozwiązanie, które miałoby ukrócić manipulacje.

Nieminen uważa, że ekipy powinny przygotowywać kombinezony przed zawodami, a następnie oddawać je działaczom FIS, tak by nie można było dokonywać poprawek przed konkursem. Światowa federacja mogłaby sprawdzić legalność strojów jeszcze przed zawodami.

Fin zaproponował więc rozwiązanie podobne do "parku zamkniętego" w Formule 1. W najważniejszej serii motosportu zakazane są zmiany w bolidzie między kwalifikacjami a wyścigiem, za wyjątkiem szczególnych przypadków. 

W ostatni weekend skoczkowie rywalizowali w konkursie w Wiśle. Kolejne zawody PŚ odbędą się w niemieckim Klingenthal w dniach 11-12 grudnia.

PŚ 2021/2022 zaplanowano łącznie 28 konkursów indywidualnych i siedem drużynowych, w tym dwa zespołów mieszanych. Rywalizacja zakończy się 27 marca w słoweńskiej Planicy.

Czytaj także: 

/empe 

Zobacz także

Zobacz także