more_horiz
Wiadomości

Cezary Kulesza potwierdza: kontrakt PZPN z Paulo Sousą rozwiązany. Jakie odszkodowanie zapłaci Portugalczyk?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:15
Paulo Sousa rozwiązał kontrakt z PZPN. "Podjęliśmy jednogłośną decyzję o rozwiązaniu kontraktu z Paulo Sousą. W ramach porozumienia były selekcjoner zapłaci PZPN odszkodowanie zgodne z oczekiwaniami federacji" - potwierdził na Twitterze prezes Cezary Kulesza.
Zdaniem brazylijskiego El Globo, Paulo Sousa podpisał już kontrakt i wypowiedział umowę polskiej federacji
Zdaniem brazylijskiego El Globo, Paulo Sousa podpisał już kontrakt i wypowiedział umowę polskiej federacjiFoto: FLORION GOGAA/Reuters/Forum
  • W środę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej poświęcone zamieszaniu wokół naszej kadry i Paulo Sousy
  • Portugalczyk dążył do rozwiązania kontraktu z reprezentacją Polski, aby podpisać kontrakt z legendarnym brazylijskim klubem Flamengo
  • Informację o rozwiązaniu kontraktu z Portugalczykiem potwierdził prezes Cezary Kulesza

Sousa rozwiązał kontrakt z PZPN

W środę 29 grudnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Federacja wydała oświadczenie, z którego nadal nic nie wynika. 

"Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że, w trosce o przebieg rozmów prowadzonych w tej sprawie, do odwołania nie będzie udzielał dalszych komentarzy" - czytamy.

Z kolei brazylijski portal El Globo poinformował, że Paulo Sousa podpisał z Flamengo dwuletni kontrakt już w niedzielę, a dziś wpłacił 300 tys. euro na rzecz PZPN, aktywując klauzulę odejścia.

"Aby pozbyć się zobowiązania wobec Polski i rozliczyć się z Flamengo, Paulo Sousa wyegzekwował jednostronną klauzulę wypowiedzenia i wypłacił około 300 tys. euro. Na dwa mecze przed wprowadzeniem drużyny Lewandowskiego na mundial portugalski trener rozumie, że najlepszy dla jego kariery będzie transfer do futbolu południowoamerykańskiego ze względu na możliwość zdobycia ważnych tytułów i otwarcia drzwi do europejskiej piłki" - czytamy.

Posłuchaj
00:33 Listkiewicz Sousa Były prezes PZPN Michał Listkiewicz z niesmakiem wypowiada się o zachowaniu Paulo Sousy (PR1)

 

"Mimo gry słów polskiej federacji, która wydała w środę tajemnicze oficjalne oświadczenie, trener zapłacił już karę i podpisał rozwiązanie kontraktu, który miał obowiązywać do zakończenia europejskich eliminacji do mundialu" - uzupełnia TV Globo.

Informację potwierdził na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza.

Kto za Sousę?

Adam Nawałka i Czesław Michniewicz - to dwie najpopularniejsze opcje szkoleniowców, którzy mogą wcielić się w rolę "strażaków" i ratować dla reprezentacji Polski baraże po zachowaniu Paulo Sousy.

Za pierwszym z nich przemawia głównie historia i doświadczenie na tym stanowisku. Jako selekcjoner doprowadził naszą kadrę do największego sukcesu w XXI wieku - ćwierćfinału Euro 2016 i choć dwa lata później nasi piłkarze fatalnie zaprezentowali się w Rosji, dwa awanse do wielkich imprez to imponujący w naszych warunkach wpis do CV. Jak zdradził dziennikarz Roman Kołtoń w programie "Prawda Futbolu", Nawałka miał mu powiedzieć, że reprezentacji się nie odmawia.


Posłuchaj
00:28 Listkiewicz Sousa 2 Listkiewicz jest za to pod wrażeniem postawy Cezarego Kuleszy, który nie pozwolił odejść Sousie na zasadach Portugalczyka (PR1)

 

Czesław Michniewicz z powodzeniem prowadził kadrę U-21, a następnie doprowadził Legię Warszawa do mistrzostwa Polski i fazy grupowej Ligi Europy. Znany jest z umiejętności przygotowania i realizacji planu taktycznego na konkretnego przeciwnika, co przy specyfice turnieju barażowego może mieć kluczowe znaczenie. 

Czytelnicy naszego portalu wyżej cenią Nawałkę, na którego oddało głos 51,2 procent z nich. Michniewicz cieszy się zaufaniem 28,6 procent, a 20,2  procent z nich uważa, że Sousę powinien zastąpić ktoś inny. W komentarzach padają nazwiska Dariusza Banasika z Radomiaka, Michała Probierza, Jerzego Brzęczka czy... (tu już należy doszukiwać się ironii) Zbigniewa Bońka.


Posłuchaj
00:23 Jacek Bąk Sousa 1 Zdaniem Bąka teraz naszą kadrę powinien objąć polski trener (PR1)

 

W innej sondzie - pytamy, czy Paulo Sousa powinien w przypadku wyboru przez Flamengo innego trenera mieć możliwość poprowadzenia kadry w barażach?

Zdecydowana większość, ponad 87 procent, uważa,  że Portugalczyk powinien odejść.  

Eksperyment nie wypalił

Sousa objął reprezentację Polski w styczniu br. Zastąpił Jerzego Brzęczka zwolnionego przez ówczesnego prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Polska pod wodzą Portugalczyka odpadła po fazie grupowej z mistrzostw Europy, na które awans wywalczył jeszcze Jerzy Brzęczek.

Kontrakt Sousy z PZPN-em obowiązywał do 31 marca 2022 roku z opcją przedłużenia w przypadku awansu na mistrzostwa świata, które za niespełna rok odbędą się w Katarze.

Reprezentacja Polski zagra 24 marca w Moskwie w półfinale baraży z Rosją. Zwycięzca tego meczu pięć dni później zmierzy się na własnym stadionie z lepszym z pary Szwecja-Czechy.

Czytaj także:

Jan Tomaszewski: to najszczęśliwsza dymisja w historii polskiej piłki

/red

Zobacz także

Zobacz także