more_horiz
Wiadomości

Jagiellonia Białystok znalazła trenera. Piotr Nowak wraca do Ekstraklasy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 10:03
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Ireneusz Mamrot przestał pełnić obowiązki pierwszego trenera Jagiellonii Białystok. W sylwestrowy poranek klub Ekstraklasy ogłosił, że nowym szkoleniowcem został Piotr Nowak, z którym podpisano umowę do 30 czerwca 2023 roku. 
Piotr Nowak został nowym trenerem Jagiellonii Białystok. Umowę podpisano do 30 czerwca 2023 roku
Piotr Nowak został nowym trenerem Jagiellonii Białystok. Umowę podpisano do 30 czerwca 2023 rokuFoto: Shutterstock.com/MaciejGillert
  • Jagiellonia Białystok w rundzie jesiennej zajęła dopiero 11. miejsce w tabeli Ekstraklasy. "Duma Podlasia" ma tylko osiem punktów przewagi nad strefą spadkową
  • Druga kadencja Ireneusza Mamrota w Jagiellonii nie należała do najlepszych
  • W gronie kandydatów na trenera "Jagi" wymieniało się: Piotra Nowaka, Marcina Brosza oraz Jerzego Brzęczka

Mamrot zwolniony po raz drugi

Ireneusz Mamrot został zwolniony z Jagiellonii Białystok tuż przed świętami, mimo że zapewniano, że trener zachowa posadę. 

Najpoważniejszym kandydatem na trenera "Jagi" był Piotr Nowak, były opiekun Lechii Gdańsk, przymierzany również jako następca Paulo Sousy w reprezentacji Polski. 

Media informowały również o Marcinie Broszu [wcześniej Górnik Zabrze] i byłym selekcjonerze kadry Jerzym Brzęczku. W gronie kandydatów nie ma natomiast Michała Probierza [wcześniej Cracovia], który dwukrotnie prowadził Jagiellonię i osiągał z zespołem bardzo dobre wyniki.

Jagiellonia stawia na byłego reprezentanta

Ostatecznie wybór padł na Piotra Nowaka. Informację w sylwestrowy poranek potwierdził dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Ligęza. Nowy trener Jagiellonii Białystok podpisał umowę do 30 czerwca 2023 roku. Szkoleniowiec zostanie zaprezentowany jak przyjedzie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka. 

Piotr Nowak w przeszłości prowadził Lechię Gdańsk (2016-2017). Przed przyjazdem do Polski i pracą w Ekstraklasie był również trenerem drużyny narodowej Antigua i Barbuda (2014-2016). Wcześniej siedział na ławce trenerskiej w Philadelphii Union i D.C. United. Był także asystentem selekcjonera Stanów Zjednoczonych w latach 2007-2009. 

Mamrot po raz pierwszy prowadził Jagiellonię w latach 2017-2019. Wraz z "Dumą Podlasia" sięgnął po wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału krajowego pucharu. Po tym, jak w grudniu 2019 roku został zwolniony, bez sukcesów prowadził Arkę Gdynia i ŁKS Łódź.

Druga kadencja 51-letniego szkoleniowca w Białymstoku nie była jednak udana, choć rozpoczęła się od dwóch ligowych zwycięstw. Łącznie w 19 ligowych kolejkach Jagiellonia Białystok uzbierała ledwo 24 punkty. Zespól z Podlasia zajmuje obecnie 11. miejsce w tabeli Ekstraklasy i ma zaledwie osiem punktów przewagi nad strefą spadkową. Mistrzem jesieni został Lech Poznań. 


Paulo Sousa rezygnuje. Lista kandydatów na nowego selekcjonera reprezentacji Polski:

Czytaj także:

red/PR1

Zobacz także

Zobacz także