more_horiz
Wiadomości

Rosja zostanie wykluczona z mundialu w Katarze? "Świat sportu powinien szybko poddać ją izolacji"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 13:20
Po agresji Rosji na Ukrainę świat stanął w obliczu ogromnego kryzysu. Światowi przywódcy zadeklarowali już, że działania Władimira Putina będą skutkować sankcjami. Czy te dotkną też rosyjskiego sportu i mogą spowodować, że reprezentacja Rosji nie zagra na mistrzostwach świata w Katarze?
Reprezentacja Rosji może zostać wykluczona z mistrzostw świata w Katarze?
Reprezentacja Rosji może zostać wykluczona z mistrzostw świata w Katarze?Foto: Wolfgang Rattay / POOL

Atak Rosji na Ukrainę pod pozorem uznania niepodległości obwodu Donieckiego i Ługańskiego spotkał się z jednoznacznym potępieniem na arenie międzynarodowej. Do krytyków imperialnej polityki Putina dołączają kolejni przedstawiciele świata sportu, w sprawie sportowych wydarzeń wypowiadają się także przedstawiciele poszczególnych krajów 

Świat Sportu w obliczu wojny na Ukrainie >>>  RELACJA

Ta sytuacja odbija się także na sporcie. Rosja będzie pierwszym barażowym rywalem reprezentacji Polski w grze o mistrzostwa świata w Katarze. Spotkanie ma zostać rozegrane 24 marca na stadionie moskiewskiego Dynama, natomiast finał barażu, w którym w razie wygranej z Rosją rywalami Biało-Czerwonych będą Czesi lub Szwedzi, 5 dni później.

W związku z napięciami na granicy rosyjsko-ukraińskiej PZPN sondował możliwość przeniesienia barażowego meczu ze "Sborną" ze stadionu moskiewskiego Dynama na inną arenę.

Można jednak zastanawiać się, jakie konsekwencje czekają rosyjski sport w razie ewentualnej dalszej eskalacji konfliktu.

Minister sportu Kamil Bortniczuk w Polskim Radiu 24 zwrócił uwagę, że plany Rosji stały się już faktami, to "również świat sportowy powinien podejmować najdalej idące działania po to również, żeby społeczeństwu rosyjskiemu pokazać, że to, czego dopuszcza się Putin, jest nieakceptowalne przez międzynarodową społeczność".

Minister przekonywał, że sytuacja, w której rosyjscy sportowcy występowaliby w zawodach międzynarodowych i być może zdobywaliby medale, a także występowali w mistrzostwach świata w piłce nożnej, mogłaby być wykorzystywana przez Putina, jako "dowód na to, że te decyzje, które podejmuje, są słuszne i w społeczności międzynarodowej nie wywołują zdecydowanych reakcji".

Czy Rosja może zostać wykluczona ze zbliżających się mistrzostw świata? Sankcje dla tego kraju i separatystycznych regionów dopiero zostaną ogłoszone, światowi przywódcy zapowiadają, że będą one dotkliwe.

"Rosja powinna zostać szybko poddana izolacji w sporcie. UEFA ani żadna inna organizacja sportowa nie powinna organizować imprez w kraju, który wciąż najeżdża swoich sąsiadów. Tu chodzi o pokój w Europie" - napisała na Twitterze niemiecka europoseł Zielonych Viola von Cramon.

Posłuchaj
00:18 kwiatkowski polska rosja.mp3 Rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski mówi o możliwościach odwołania spotkania lub zmiany lokalizacji meczu z Rosją (IAR)

"Jako członek FIFA i UEFA czekamy na decyzje tych organizacji i tyle mogę oficjalnie powiedzieć" - powiedział Jakub Kwiatkowski, rzecznik PZPN.

W najbliższym czasie podobnych głosów będzie więcej, a za nimi powinny pójść rozmowy z FIFA i UEFA, które nie będą mogły udawać, że nic się nie dzieje. Od lat nie brakuje opinii, że nadrzędnym motywem ich działania są zyski, co skutkowało na przykład przyznania mundialu Katarowi, w którym cały czas łamane są prawa człowieka. Także mistrzostwa świata w Rosji budziły kontrowersje, podobnie jak fakt, że szef FIFA Gianni Infantino został po turnieju odznaczony przez Władimira Putina medalem.

- Spowodowałeś, że Rosja jest przyjacielem całego świata i tak zostanie na zawsze - mówił Szwajcar w 2018 roku.

Informacje odnośnie finału Ligi Mistrzów, który ma odbyć się 28 maja w Sankt Petersburgu, są jak na razie podzielone, a UEFA nie zabrała jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Świat sportu powinien zareagować zdecydowanie na wydarzenia, które rozgrywają się na Ukrainie.

W grudniu 2019 roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju, ostatecznie jednak sportowcy mogli występować jako reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Rosyjska reprezentacja miała też nie wystąpić podczas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Być może ostatecznie tak właśnie się stanie, choć w zupełnie innych okolicznościach.

Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się nie jak poprzednie turnieje tej rangi na przełomie wiosny i lata, ale późną jesienią. Turniej rozpocznie się 21 listopada, a zakończy 18 grudnia.

Piłkarz Legii Warszawa Ihor Kharatin dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia dla jego ojczyzny w obliczu ataku Rosji:

Czytaj także:

/red

Zobacz także

Zobacz także