more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Rosja spychana na margines sportu - kolejne sankcje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 10:00
Od 24 lutego trwa bezpodstawna agresja Rosji na Ukrainę. Podczas gdy toczy się wojna, na Federację Rosyjską nakładane są kolejne sankcje, w tym sportowe. Tak wygląda aktualna lista zakazów dotycząca rosyjskich i białoruskich sportowców. 
Rosja bezpodstawnie zaatakowała Ukrainę i od ponad tygodnia prowadzi działania wojenne na terytorium tego kraju. Trwa marginalizacja Federacji Rosyjskiej, również na arenie sportowej
Rosja bezpodstawnie zaatakowała Ukrainę i od ponad tygodnia prowadzi działania wojenne na terytorium tego kraju. Trwa marginalizacja Federacji Rosyjskiej, również na arenie sportowejFoto: PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Agresorzy próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów.

Lista sankcji sportowych nałożonych na Rosję po ataku na Ukrainę:


8 marca (wtorek)

- Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wskutek dyskwalifikacji reprezentacji Rosji przyznała Polsce walkower w półfinale baraży o awans do mundialu i zdecydowała, że Biało-Czerwoni zagrają od razu w finale. Mecz Ukrainy ze Szkocją przełożono z marca na czerwiec.

7 marca (poniedziałek)

- Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała w poniedziałek, że kontrakty wszystkich zagranicznych zawodników oraz trenerów w Rosji i Ukrainie zostaną zawieszone do 30 czerwca.

- Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zawiesiła Rosję i Białoruś w rozgrywkach pod jej egidą, w odpowiedzi na atak zbrojny na Ukrainę. Już w miniony piątek podobną decyzję podjęła europejska federacja (EHF) w tej dyscyplinie.

- Podjęliśmy dziś decyzję o zakończeniu współpracy marketingowej między Robertem Lewandowskim a marką Huawei. Tym samym realizacja wszelkich świadczeń promocyjnych została z naszej strony wstrzymana - poinformował w mediach społecznościowych menadżer piłkarza Tomasz Zawiślak. O współpracy Huawei z Putinem traktował raport opublikowany na łamach jednego z chińskich serwisów informacyjnych. Dokument został jednak błyskawicznie usunięty, ale postawił Huawei w bardzo trudnej sytuacji. Jak donosi DailyMail, dokument zarzuca chińskiemu gigantowi technologicznemu współpracę z Rosją w trakcie kryzysu związanego z cyberatakami przeprowadzanymi na rosyjskie strony rządowe i medialne. Huawei miało "pośpieszyć z pomocą Rosji", kiedy tylko jej cyberprzestrzeń została naruszona.

- Prezydent Rosji Władimir Putin i jego rodak, biznesmen Arkady Rotenberg, zostali pozbawieni wszystkich funkcji w Międzynarodowej Federacji Judo (IJF) w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Putin już wcześniej został zawieszony jako honorowy prezydent organizacji. Putin posiada czarny pas w judo i jest współautorem książki pt. "Judo: Historia, Teoria, Praktyka".

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec Rosjanina Iwana Kuliaka za to, że podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata, w obecności rywala z Ukrainy, otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę. 20-letni Kuliak zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych podczas weekendowych zawodów PŚ w Dosze. Stojąc na podium obok zwycięzcy - Ukraińca Ilji Kowtuna - w miejscu na stroju, gdzie zwykle znajduje się godło kraju, miał literę "Z", widniejącą także na wojskowym wyposażeniu rosyjskiej armii atakującej Ukrainę.

5 marca (sobota)

- Międzynarodowa Federacja Motocyklowa zawiesiła licencje wydane Rosjanom i Białorusinom. W efekcie zawodnicy z tych krajów zostali wykluczeni z wszystkich imprez pod auspicjami FIM, w tym z żużlowych mistrzostw świata. Jednocześnie PZM zabronił im startów w Polsce.

- Stowarzyszenie Europejskich Profesjonalnych Lig Piłki Nożnej (European Leagues) postanowiło wykluczyć ze swoich szeregów dwie rosyjskie ligi - Tinkoff Rosyjską Premier Ligę (RPL) oraz Olimp Piłkarską Narodową Ligę (FNL) - poinformowano w komunikacie.

- Haas, amerykański zespół rywalizujący w Formule 1, rozwiązał kontrakt z rosyjskim kierowcą Nikitą Mazepinem. Służby prasowe zespołu w uzasadnieniu decyzji podały wojskową inwazję Rosji na Ukrainę. Zespół rozwiązał też umowę z rosyjską firmą Uralkali, która od zeszłego roku była sponsorem tytularnym.

4 marca (piątek)

- Gimnastyka i curling to kolejne dwie dyscypliny, w których nie będą mogli rywalizować sportowcy z Rosji i Białorusi. To efekt militarnej inwazji Rosji na Ukrainę, dokonanej także z terytorium sojuszniczej Białorusi.

- Parmę Parimatch Perm opuścili, z powodu agresji na Ukrainę, wszyscy zagraniczni koszykarze, w tym reprezentant Polski Marcel Ponitka oraz litewski trener Kazys Maksvytis - poinformowano na oficjalnej stronie rosyjskiego klubu.

- Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), która na razie nie wykluczyła kierowców z Rosji i Białorusi z udziału w zawodach, zdecydowała, że będą oni musieli podpisać specjalną deklarację dotyczącą zachowań. Jeżeli nie będą się stosowali do tych ustaleń, FIA zagwarantowała sobie prawo odsunięcia ich od startów.

- Europejska Federacja Piłki Ręcznej podjęła decyzję odnośnie reprezentacji i klubów z Rosji i Białorusi. Ich rywale otrzymają walkowery 10:0. W związku z tym Polki zapewniły sobie awans na Mistrzostwa Europy 2022. 

3 marca (czwartek)

Piłkarska reprezentacja Białorusi oraz kluby z tego kraju muszą rozgrywać wszystkie domowe mecze w rywalizacji pod egidą UEFA na neutralnych stadionach i bez udziału widzów - ogłosiły w czwartek władze europejskiego futbolu. To reakcja na fakt, że Białoruś jest wykorzystywana jako kluczowy punkt wypadowy dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) pozwoliła sportowcom z Rosji uczestniczyć w zawodach, ale pod neutralną flagą. Na razie nie ma informacji dotyczącej Białorusinów.

- Rosja nie będzie w najbliższym czasie gościć rywalizacji Formuły 1. Władze najbardziej prestiżowej serii wyścigowej zdecydowały się rozwiązać umowę - poinformowano w komunikacie.

- Reprezentanci Rosji i Białorusi jednak nie wystąpią w rozpoczynających się w piątek zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie - poinformował w czwartek Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

2 marca (środa)

- Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (United World Wrestling - UWW) wykluczyła zawodników oraz oficjeli z Rosji i Białorusi - ze względu na udział tych państw w inwazji na Ukrainę - ze wszystkich zawodów pod jej egidą, a międzynarodowe imprezy zaplanowane w obu krajach zostały odwołane.

- Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz potwierdził w środę wieczorem, że zamierza sprzedać klub Chelsea Londyn, którego właścicielem jest od 2003 roku. Decyzja jest związana ze spodziewanym objęciem go przez brytyjski rząd sankcjami.

- Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) zdecydowała, że rosyjscy i białoruscy jeźdźcy, konie i oficjele ze względu na udział tych państw w inwazji na Ukrainę nie mogą uczestniczyć we wszystkich zawodach pod jej auspicjami, a w obu krajach nie będą się odbywać żadne międzynarodowe imprezy.

- Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL) wykluczyła rosyjskich zawodników, trenerów i oficjeli ze wszystkich zawodów organizowanych pod jej egidą, a osoby działające we wszystkich swoich komisjach i grupach roboczych zawiesiła. Żadne imprezy międzynarodowe nie odbędą się w Rosji do odwołania.

Czołowy niemiecki klub piłkarski Borussia Dortmund pozbawił byłego kanclerza Gerharda Schroedera honorowego członkostwa w związku z jego powiązaniami z Władimirem Putinem i rosyjskimi korporacjami - poinformował klub Bundesligi na stronie internetowej.

- Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) podjęło decyzję, że reprezentacje Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w nadchodzącym zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF), organizowanym w dniach 20-25 marca w fińskim Vuokatti.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą będą mogli rywalizować w rozpoczynających się w piątek zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie - poinformował w środę Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.

- Polski Związek Jeździecki potępił inwazję Rosji na Ukrainę i zdecydował o niedopuszczaniu rosyjskich i białoruskich zawodników do udziału w zawodach w Polsce. Władze PZJ zadeklarowały konkretną pomoc Ukrainie.

Zawodnicy z Rosji i Białorusi zostali tymczasowo wykluczani z udziału w międzynarodowych turniejach - poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF). To odpowiedź na agresję wojskową Rosji na Ukrainę.

Rosyjscy i białoruscy żeglarze nie zostaną dopuszczeni w Polsce do jakichkolwiek form rywalizacji, treningu czy też amatorskiego uprawiania żeglarstwa. Z kolei reprezentanci biało-czerwonych nie będą startować w regatach w Rosji i Białorusi - podał Polski Związek Żeglarski.

 - Zgodnie z nowymi zaleceniami MKOl, Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) postanowiła zabronić udziału wszystkim rosyjskim i białoruskim sportowcom oraz oficjelom w swoich międzynarodowych zawodach aż do odwołania.

1 marca (wtorek)

- Mohammed Ben Sulayem, prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, ogłosił sankcje dotyczące rosyjskich i białoruskich kierowców występujących w międzynarodowych zawodach. W oświadczeniu stwierdzono, że rosyjscy i białoruscy kierowcy oraz oficjele z tych krajów mogą brać udział w międzynarodowych zawodach wyłącznie pod neutralną flagą. Na zawodach międzynarodowych zabrania się demonstrowania symboli narodowych, flag oraz wykonywania hymnu rosyjskiego i białoruskiego. Na terytorium tych krajów do odwołania nie będą organizowane zawody o statusie międzynarodowym.

- Światowa Federacja Żeglarska dołączyła do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i światowych organizacji sportowych, podejmując decyzję o zawieszeniu do odwołania udziału rosyjskich i białoruskich sportowców oraz oficjeli w zawodach przez nią organizowanych - głosi komunikat World Sailing.

- Rosyjskie i białoruskie drużyny kolarskie zostały wykluczone z wyścigów ze skutkiem natychmiastowym - ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), która ponadto wycofała swoją licencję prokontynentalną ekipie Gazprom-Rusvelo.

- Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA) zawiesiła do odwołania udział Rosji we wszystkich międzynarodowych zawodach rozgrywanych pod jej egidą zarówno w koszykówce tradycyjnej pięć na pięć, jak i i 3x3. To reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę.

- Rosyjski miliarder Aliszer Usmanow zrezygnował do odwołania ze stanowiska prezesa Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) - poinformowano w komunikacie tej organizacji.

- Światowa federacja lekkoatletyczna (niegdyś IAAF, obecnie World Athletics) ogłosiła, że wszyscy sportowcy, personel pomocniczy i oficjele z Rosji i Białorusi zostaną wykluczeni ze wszystkich zawodów World Athletics Series w dającej się przewidzieć przyszłości, ze skutkiem natychmiastowym.

- Międzynarodowa federacja wioślarska (World Rowing) zawiesiła reprezentacje Rosji i Białorusi we wszystkich międzynarodowych zawodach pod jej egidą. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

- Firma Adidas, jeden z największych w świecie producentów sprzętu sportowego, zawiesza współpracę z Rosyjską Federacją Piłki Nożnej z powodu inwazji tego kraju na Ukrainę - poinformowano w komunikacie.

- FIVB: Wszystkie rosyjskie i białoruskie drużyny (kluby) oraz zawodnicy - wykluczeni z rozgrywek międzynarodowych i kontynentalnych do odwołania. 

- Międzynarodowa Unia Motorowodna (UIM) zdecydowała, że żadne zawody pod jej egidą nie będą rozgrywane w Rosji i na Białorusi, a zawodnicy z obu krajów nie będą zapraszani na imprezy zagraniczne.

- Pływacy z Rosji i Białorusi pomimo wojny na Ukrainie w międzynarodowych zawodach pod egidą FINA będą mogli startować, ale wyłącznie pod flagą neutralną - zdecydowała międzynarodowa federacja.

- Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wykluczyła zawodników z Rosji oraz Białorusi z zawodów do końca sezonu 2021/22 - poinformowano we wtorek. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

- Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF) zawiesiła we wtorek zawodników i działaczy z Rosji oraz Białorusi we wszystkich rozgrywkach pod jej egidą. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

- Zagraniczni koszykarze i trenerzy opuszczają rosyjskie kluby, w tym występujące w Eurolidze - CSKA Moskwa i Zenit Sankt Petersburg, ze względu na sytuację po agresji Rosji na Ukrainę. Zawodnikami rosyjskich drużyn są kadrowicze - bracia Mateusz i Marcel Ponitkowie.

- Australijski związek kolarski (AusCycling) poinformował, że na obecnym etapie reprezentacje Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczone do startu w tegorocznych mistrzostwach świata, które we wrześniu mają się odbyć w Wollongong.

- Międzynarodowa federacja rugby (World Rugby) zawiesiła reprezentacje Rosji i Białorusi we wszystkich międzynarodowych rozgrywkach pod jej egidą. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

- Polskie zespoły siatkarek i siatkarzy, które rywalizują jeszcze w europejskich pucharach, nie chcą grać z zespołami z Rosji. Dotyczy to ekip: Developres Bella Dolina Rzeszów (kobiety) i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębski Węgiel, PGE Skra Bełchatów (mężczyźni). Jest to spowodowane wojną na Ukrainie, którą wywołała Rosja.

- Europejska Federacja Hokeja (EHF) wykluczyła reprezentacje Rosji i Białorusi ze wszystkich rozgrywek - poinformowano we wtorek. To oznacza, że oba kraje nie wezmą udziału w lipcu w Polsce w mistrzostwach Europy w odmianie pięcioosobowej. 

W związku z rosyjską napaścią militarną na Ukrainę Norweski Związek Narciarski wykluczył z zawodów organizowanych w najbliższym czasie w tym kraju sportowców z Rosji i Białorusi. Dotyczy to m.in. imprez Pucharu Świata oraz mistrzostw świata w lotach.

- Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie zagrają z Dynamem Moskwa - oświadczył we wtorek klub z woj. opolskiego. Nie oznacza to jednak rezygnacji z występów w Lidze Mistrzów. Zespół ze stolicy Rosji jest rywalem kędzierzynian w ćwierćfinale tych rozgrywek.

W reakcji na rosyjską napaść militarną na Ukrainę Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) pozbawiła Rosję prawa organizacji tegorocznych mistrzostw świata mężczyzn - poinformowano we wtorek. Nowy gospodarz nie jest jeszcze znany. - Po inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę FIVB jest poważnie zaniepokojona eskalacją sytuacji i bezpieczeństwem ludności na Ukrainie. Zarząd doszedł do wniosku, że z powodu wojny na Ukrainie niemożliwe byłoby przygotowanie i zorganizowanie mistrzostw świata w Rosji. W związku z tym podjęliśmy decyzję o pozbawieniu Rosji prawa organizacji mistrzostw - napisano w oświadczeniu.

Reprezentacja Rosji została wycofana ze startu w zakopiańskiej części mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. W sprawie tej interweniował w międzynarodowej federacji (FIS) m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

- Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) wykluczyła zawodników z Rosji i Białorusi ze wszystkich imprez pod jej egidą - poinformowano w komunikacie. - Ze skutkiem natychmiastowym i do odwołania żaden łyżwiarz zrzeszony w federacjach Rosji i Białorusi nie może być zapraszany ani dopuszczony do udziału w międzynarodowych zawodach, w tym mistrzostwach świata i innych imprezach - ogłoszono i dodano, że to samo dotyczy działaczy i sędziów.

- Światowa Federacja Taekwondo ogłosiła pozbawienie prezydenta Rosji Władimira Putina honorowego czarnego pasa 9 dan, przyznanego mu w listopadzie 2013 roku - donosi we wtorek Newsweek. - Światowa Federacja Taekwondo jednoczy się z mieszkańcami Ukrainy. Mamy nadzieję, że ta wojna natychmiast się skończy - napisano w oświadczeniu.

- Światowa Federacja Lekkoatletyczna (niegdyś IAAF, obecnie World Athletics) ogłosiła, że wszyscy sportowcy, personel pomocniczy i oficjele z Rosji i Białorusi zostaną wykluczeni ze wszystkich zawodów World Athletics Series w dającej się przewidzieć przyszłości, ze skutkiem natychmiastowym. "Świat jest przerażony tym, co zrobiła Rosja, wspomagana i podżegana przez Białoruś" - czytamy w komunikacie.

- Międzynarodowa Federacja Wioślarska (World Rowing) zawiesiła reprezentacje Rosji i Białorusi we wszystkich międzynarodowych zawodach pod jej egidą. "World Rowing zdecydowanie potępia rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę i wynikające z tego naruszenie rozejmu olimpijskiego. Nasza organizacja stoi w całkowitej solidarności z narodem ukraińskim, w tym z naszymi przyjaciółmi z ukraińskiej rodziny wioślarskiej, w czasie poważnego kryzysu międzynarodowego" - napisano w oświadczeniu.

- Międzynarodowa Federacja Tenisa (ITF) zawiesiła zaplanowany na październik Kremlin Cup w Moskwie, zawiesiła także rosyjską i białoruską federację, co wyklucza ich ze zmagań drużynowych. Zawodnicy i zawodniczki z tych krajów mogą występować w zmaganiach indywidualnych, jednak bez używania nazwy i flagi swoich państw.

- Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ogłosiła, że rosyjskie i białoruskie drużyny kolarskie zostały wykluczone z wyścigów ze skutkiem natychmiastowym. Dodatkowo wycofała swoją licencję prokontynentalną ekipie Gazprom-Rusvelo.

- Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA) zawiesiła do odwołania udział Rosji we wszystkich międzynarodowych zawodach rozgrywanych pod jej egidą zarówno w koszykówce tradycyjnej pięć na pięć, jak i i 3x3. "FIBA zdecydowanie potępia przemoc i ma nadzieję, że pokój zapanuje wkrótce" - napisano.

- Światowa Federacja Żeglarska dołączyła do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i światowych organizacji sportowych, podejmując decyzję o zawieszeniu do odwołania udziału rosyjskich i białoruskich sportowców oraz oficjeli w zawodach przez nią organizowanych - głosi komunikat World Sailing.

WCZEŚNIEJ:

- Rada Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) zawiesiła drużyny narodowe i klubowe z Rosji i Białorusi we wszystkich zawodach lub imprezach IIHF do odwołania – poinformowano w komunikacie. Oznacza to, że Rosjan i Białorusinów zabraknie m.in. w mistrzostwach świata. Dodatkowo Rosja straciła prawo organizacji MŚ juniorów w 2023.

- Europejska Federacja Piłki Ręcznej: Ze skutkiem natychmiastowym zawieszone zostają reprezentacje Rosji i Białorusi oraz kluby Rosji i Białorusi startujące w europejskich rozgrywkach piłki ręcznej. Zasada ta obowiązuje do odwołania i dotyczy wszystkich aktualnych rozgrywek na szczeblu klubowym i reprezentacji narodowej.

- Rosyjskie kluby, uczestniczące w Eurolidze oraz Pucharze Europy koszykarzy, zostały zawieszone w związku z agresją Rosji na Ukrainę - ogłosiła w poniedziałek firma ECA, zarządzająca rozgrywkami.

- W związku z trwającą wojną na Ukrainie sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w Kazaniu zostały odwołane - poinformowała Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA). Żadne przyszłe imprezy pod jej szyldem nie będą organizowane w Rosji przy kontynuacji działań zbrojnych.

- Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz europejska (UEFA) zawiesiły w poniedziałek reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. To reakcja na rosyjską napaść zbrojną na Ukrainę. - W konsekwencji wstępnych decyzji przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA podjęły dziś wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania - napisano w komunikacie światowej federacji.

Nasze drużyny narodowe i zawodnicy LOTOS PZT Team nie będą rywalizowali z reprezentacjami i zawodnikami rosyjskimi w imprezach pod szyldem światowej (ITF) i europejskiej (TE) organizacji - ogłosił Polski Związek Tenisowy. Powodem jest atak zbrojny na Ukrainę.

- Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

"Zarząd i rada nadzorcza FC Schalke 04 doszły do porozumienia w sprawie przedwczesnego zakończenia współpracy klubu z Gazpromem" - poinformował niemiecki klub w oficjalnym komunikacie.

- UEFA anulowała umową sponsorską z rosyjskim koncernem gazowym Gazprom - poinformował w poniedziałek organ zarządzający europejską piłką nożną. To kolejna reakcja na rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę.

W związku z inwazją na Ukrainę żadne oficjalne zawody pod naszym szyldem nie będą odbywać się w Rosji i na Białorusi - ogłosiła Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). Podczas imprez międzynarodowych nie będzie też flag tych krajów ani nie zostaną odegrane ich hymny.

- Spartak Moskwa został wyrzucony z piłkarskiej Ligi Europy. Taką decyzję podjął Komitet Wykonawczy UEFA. 

- Angielska federacja piłkarska (FA) poinformowała, że nie będzie grała z Rosją w żadnych rozgrywkach międzynarodowych w "przewidywalnej przyszłości". To reakcja po rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę.

Polska, Szwecja i Czechy odmówiły gry z reprezentacją Rosji w barażach do MŚ w Katarze

- Właściciel Chelsea Londyn, rosyjski miliarder Roman Abramowicz, poinformował w sobotę wieczorem, że wycofuje się z bieżącego zarządzania klubem piłkarskim i przekazuje je powiernikom klubowej fundacji charytatywnej.

- Zaplanowany na 9 lipca turniej żużlowej Grand Prix w Togliatti został odwołany - poinformowały Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) i promotor cyklu Discovery Sports Events. 

Mecze domowe klubów z Rosji i Ukrainy w europejskich pucharach w tym sezonie będą rozgrywane na neutralnym terenie - ogłosiła Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV). Do odwołania nie będą też odbywać się w tych krajach imprezy pod szyldem tej organizacji.

W związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) zapowiedziała, że w imprezach pod jej egidą zawodnicy z Rosji i Białorusi będą występować jako neutralni sportowcy. Nie będzie też flag ani hymnów obu tych krajów.

- W związku z inwazją na Ukrainę odwołane zostają wszystkie zaplanowane zawody pod naszym szyldem w Rosji i na Białorusi - ogłosiła Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF).

- Międzynarodowa Federacja Judo odwołała zaplanowane na maj zawody Pucharu Świata w Kazaniu. To reakcja na agresję wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Zaplanowane na początek kwietnia zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w Moskwie zostały odwołane z powodu inwazji Rosji na Ukrainę - poinformowała międzynarodowa federacja (IFSC).

Tegoroczna olimpiada szachowa nie odbędzie się w Rosji - ogłosiła międzynarodowa federacja (FIDE). Zawody miały zostać rozegrane w Moskwie od 26 lipca do 8 sierpnia.

Władze Formuły 1 w związku z rosyjską agresją na Ukrainę postanowiły odwołać wyścig o Grand Prix Rosji. Zawody miały się odbyć 25 września w Parku Olimpijskim w Soczi.

- Komitet Wykonawczy UEFA w związku z rosyjską agresją na Ukrainę przeniósł finał piłkarskiej Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do podparyskiego Saint-Denis.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała, że do końca sezonu 2021/2022 w Rosji nie odbędą się żadne zawody.

- Ukraińska Premier Liha w piłce nożnej zawiesiła rozgrywki - podaje komunikat ligi UPL. Mistrzostwa miały zostać wznowione po przerwie zimowej 25 lutego. Rozgrywki zostały zawieszone w związku z inwazją Rosji na ten kraj.

- Finałowe zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych, które przejazdami treningowymi miały się rozpocząć w czwartek w Moskwie, zostały odwołane - poinformowała międzynarodowa federacja (FIL).

>>> "Polska Piłka dla Ukrainy". Wspieramy Przyjaciół dotkniętych wojną

. 

Czytaj także:

red/PAP/PolskieRadio24.pl/Twitter

Zobacz także

Zobacz także