more_horiz
Wiadomości

Premier League: Chelsea wystawiona na sprzedaż. Oficjalne oświadczenie Romana Abramowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 19:57
Roman Abramowicz, który od 2003 roku pozostaje właścicielem londyńskiej Chelsea, oficjalnie potwierdził pogłoski na temat sprzedaży klubu. To pokłosie sankcji, które zostały nałożone na rosyjskich oligarchów, nałożonych po agresji ich ojczyzny na Ukrainę.
Roman Abramowicz sprzedaje Chelsea
Roman Abramowicz sprzedaje ChelseaFoto: PAP/ANTHONY ANEX

"Chciałbym odnieść się do medialnych spekulacji z ostatnich kilku dni w związku z moją własnością Chelsea FC. Jak już wcześniej wspomniałem, zawsze podejmowałem decyzje, mając na uwadze dobro Klubu. W obecnej sytuacji podjąłem więc decyzję o sprzedaży Klubu, ponieważ uważam, że jest to w najlepszym interesie Klubu, kibiców, pracowników, a także sponsorów i partnerów Klubu" - czytamy na stronie Chelsea

Rosyjski biznesmen podkreśla jednak, że sprzedaż klubu nie będzie przebiegała w pośpiechu, a jego priorytetem nie są pieniądze, gdyż był właścicielem "The Blues" z "czystej pasji do futbolu". Abramowicz zobowiązał się także do założenia fundacji, która będzie zbierać fundusze na pomoc dla pogrążonej w wojnie Ukrainie.

"Poinstruowałem mój zespół, aby założył fundację charytatywną, której wszystkie dochody netto ze sprzedaży zostaną przekazane. Fundacja będzie działać na rzecz wszystkich ofiar wojny na Ukrainie. Obejmuje to dostarczanie kluczowych funduszy na pilne potrzeby ofiar, a także wspieranie długoterminowej pracy na rzecz odbudowy kraju" - zapowiada.

Od czasu, gdy w 2003 roku Abramowicz przejął Chelsea, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięć razy Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów, w tym w sezonie 2020/21, dwa razy Ligę Europy i raz - kilka tygodni temu - Klubowe Mistrzostwa Świata.

Według doniesień brytyjskich mediów rosyjski oligarcha w pośpiechu wyprzedaje majątek, w tym luksusowe nieruchomości będące w jego posiadaniu. Jego wartość jest szacowana na 13,5 mld dolarów.

W środę szwajcarski miliarder Hansjoerg Wyss ujawnił dziennikowi "Blick", że jest on jedną z osób, której zaproponowano nabycia Chelsea. Stacja Sky News podała z kolei, że na początku tygodnia Abramowicz miał odrzucić ofertę sprzedaży klubu za 2,5 mld funtów, ale jest gotowy zaakceptować kwotę trzech miliardów. Inne osoby, z którymi jego doradcy mieli się kontaktować, pochodzą z USA i z Azji. Sky News przypomniała, że w przeszłości chęć zakupu Chelsea deklarował również brytyjski miliarder z branży chemicznej Jim Ratcliffe oraz Todd Boehly, ale nie wiadomo, czy nadal wchodzą w grę jako potencjalni nabywcy.

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także