more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: FIFA chce zmusić Polaków do gry z Rosją? Kolejna kompromitacja federacji wisi w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 12:29
Według doniesień Sebastiana Staszewskiego z Interii, FIFA analizuje możliwość przeniesienia barażowego meczu Polski z Rosją na czerwiec. Wcześniej światowa federacja zdecydowała o zawieszeniu "Sbornej" i wykluczenia jej z półfinału miniturnieju o awans do katarskiego mundialu.
Prezes FIFA Gianni Infantino odbierający Order Przyjaźni z rąk Władimira Putina
Prezes FIFA Gianni Infantino odbierający Order Przyjaźni z rąk Władimira PutinaFoto: Mikhail Metzel / TASS / Forum

"Żenady w wykonaniu FIFA ciąg dalszy? Na Ukrainie Rosjanie mordują cywili, a w Zurychu postanowili grać na czas i poszukać rozwiązania, żeby nie ukarać Rosjan walkowerem. Jeden z pomysłów to przełożenie meczów barażowych naszej ścieżki B na czerwiec. To jakiś absurd" - czytamy na Twitterze Staszewskiego. 

Rosjanie zapowiedzieli w tej sprawie odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS). W wydanym w tej sprawie komunikacie tamtejsza federacja podkreśliła, że "całkowicie nie zgadza się z decyzją FIFA i UEFA o zawieszeniu na czas nieokreślony rosyjskich drużyn we wszystkich rozgrywkach międzynarodowych" i nazwała ją "dyskryminującą dla dużej liczby sportowców, trenerów, pracowników klubów lub reprezentacji narodowych, a co ważniejsze, milionów rosyjskich i zagranicznych kibiców". Okazało się jednak, że... żadne pismo do CAS nie wpłynęło.

Podobnie jak mecz Rosja - Polska, w czerwcu miałoby się odbyć również spotkanie Szkocji z Ukrainą oraz Walii z Austrią.

Opieszałość cechowała działania FIFA ws. Rosji od samego początku. Początkowo światowa federacja zezwoliła na starty "Sbornej" na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego. Ostatecznie, za sprawą nacisków kibiców oraz mediów, wykluczyła Rosjan, ale wszystko wskazuje na to, że to nie koniec haniebnego przedstawienia, którego celem jest pozostawienie "Sbornej" w barażach.

Cała sytuacja może zakończyć się prawdziwym skandalem, gdyż PZPN oficjalnie zapowiedział, że reprezentacja Polski nie zagra z Rosją. Władze polskiego związku wysłały w tej sprawie oficjalne pismo do FIFA i wydaje się, że nie zmienią stanowiska. 

"Przełożenie barażowych spotkań Ukrainy to zdecydowanie słuszny pomysł. Ale sugerowanie podobnego rozwiązania dla reprezentacji agresora nie mieści się przyzwoitym ludziom w głowie. Dla Rosji jest jedno rozwiązanie – DYSKWALIFIKACJA. Innych opcji nie powinno być na stole" - napisał w mediach społecznościowych Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystki.

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także