more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: Rosja złożyła odwołanie do CAS. Wspomnieli także o PZPN

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 19:41
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) otrzymał oficjalne odwołanie Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU) od decyzji światowych (FIFA) i europejskich (UEFA) władz futbolu o wykluczeniu drużyn z tego kraju z międzynarodowych rozgrywek. W oświadczeniu wymieniono też krajowe federacje, które odmówiły gry z Rosją, w tym PZPN.
Rosyjski ZPN złożył odwołanie do CAS
Rosyjski ZPN złożył odwołanie do CASFoto: NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Konsekwencje inwazji

W poniedziałek 28 lutego FIFAUEFA postanowiły usunąć "Sborną" oraz wszystkie rosyjskie kluby z rozgrywek, którymi zarządzają, ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. W czwartek strona rosyjska zapowiedziała złożenie apelacji w tej sprawie.

"Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) nie otrzymał do momentu pisania tej wiadomości apelacji z Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU) dotyczącej decyzji FIFA i UEFA o wykluczeniu rosyjskich drużyn z międzynarodowych rozgrywek" - poinformował departamentu komunikacji CAS w e-mailu przesłanym PAP w poniedziałkowe przedpołudnie.

Ta kwestia jest istotna dla reprezentacji Polski, która na 24 marca ma zaplanowany mecz pierwszej rundy baraży z Rosją o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Biało-czerwoni zapowiedzieli już, że bez względu na wszystko z tym rywalem nie zagrają - nawet gdyby nakazała im to FIFA, UEFA czy CAS, a niestawienie się na spotkaniu groziłoby walkowerem.

Taki bojkot zapowiedziały też drużyny Czech i Szwecji. Zwycięzca tej pary miałby zagrać z Polską lub Rosją w drugiej, finałowej rundzie baraży.

Rosyjski związek przeszedł do ofensywy

We wtorek Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie opublikował informację na temat odwołania rosyjskiej federacji.

"Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) zarejestrował w dniu dzisiejszym odwołania rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (FUR) od decyzji podjętych w dniu 28 lutego 2022 r. przez Prezydium Rady FIFA (odwołanie FIFA) i Komitet Wykonawczy UEFA (odwołanie UEFA) (łącznie Zakwestionowane decyzje) o zawieszeniu udziału wszystkich rosyjskich drużyn i klubów w ich rozgrywkach do odwołania. Odwołanie FIFA zostało wniesione przeciwko Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej (UEFA), Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Szwedzkiemu Związkowi Piłki Nożnej, Czeskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Czarnogórskiemu Związkowi Piłki Nożnej oraz Maltańskiemu Związkowi Piłki Nożnej" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Rosjanie, którzy w oddzielnej apelacji odwołał się także od decyzji UEFA, zwrócili się do CAS o uchylenie zaskarżonych decyzji i przywrócenie wszystkich rosyjskich klubów oraz reprezentacji do udziału w rozgrywkach FIFA i UEFA.

Stanowisko CAS powinno zostać opublikowane w ciągu kilku dni. Wiele wskazuje więc na to, że wszystkie mecze barażowe odbędą się dopiero w czerwcu.

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także