more_horiz
Wiadomości

FIFA planuje "rewolucyjną" zmianę na MŚ w Katarze. Mecze potrwają 100 minut?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:56
W rozmowie z "Corriere dello Sport" prezes FIFA Gianni Infantino ujawnił, że światowa federacja piłkarska rozważa wydłużenie czasu trwania meczów z 90 do 100 minut. Spotkania miałyby być rozgrywane na nowych zasadach już podczas MŚ 2022 w Katarze, które rozpoczynają się w listopadzie.
Puchar Świata FIFA
Puchar Świata FIFAFoto: PAP/PA/ Nick Potts

Skąd pomysł, by zmieniać regułę rządzącą światem futbolu od 1897 roku? Infantino tłumaczy, że wydłużenie obu połów do 50 minut pozwoli zrekompensować ubytki w rzeczywistym czasie gry, które powstają wskutek kontuzji, analiz VAR czy przeprowadzania zmian.

Według statystyk Międzynarodowego Centrum Studiów Sportowych (CIES), mimo że mecz trwa 90 minut, w rzeczywistości średnio gra się około 55 minut. W zależności od intensywności spotkania i liczby przerw ten czas może się wahać - np. w Lidze Mistrzów realny czas gry wynosi ok. 58, w Premier League 56, zaś w Championship tylko 51 minut.

Argumentacja prezesa FIFA wydaje się jednak nieco karkołomna, ponieważ sędziowie sumują przerwy w grze i doliczają do regulaminowego czasu gry "utracone" minuty. Nasuwa się również pytanie o możliwość porównania dokonań zawodników z ery, gdy spotkania trwały tak jak dotychczas półtorej godziny (plus 15 minut przerwy) z graczami biorącymi udział w 100-minutowych spotkaniach.

Wydłużenie czasu gry to nie pierwszy pomysł FIFA, dotyczący zmiany zasad rozgrywania meczów. Na tapet trafiły także koncepcje, zakładające m.in. wydłużenie przerwy między połowami, podzielenie spotkań na tercje czy też skrócenie meczów do godziny z zastrzeżeniem, że mierzony będzie tylko efektywny czas gry (jak np. w koszykówce).

Zanim zmiana będzie mogła zostać wprowadzona, musi ją zaakceptować IFAB, czyli organizacja zajmująca się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną i futsal. FIFA ma w nim cztery głosy, natomiast po jednym dysponują krajowe związki Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także