Roland Garros 2022: thriller w meczu Świątek - Zheng zakończony happy endem. Polka w ćwierćfinale!

2022-05-30, 20:28

Iga Świątek pokonała Qinwen Zheng i awansowała do ćwierćfinału French Open. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Iga Świątek pokonała Chinkę Qinwen Zheng w 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju French Open 6:7 (5-7), 6:0, 6:2. To był pierwszy od 23 kwietnia mecz, w którym Polka straciła seta.

• Iga Świątek w trzech dotychczasowych meczach w turnieju nie straciła ani jednego seta - Chinka była pierwszą tenisistką, która się do tego przyczyniła.
  • Polka zdołała odwrócić losy meczu i zwyciężyła 6:7 (5-7), 6:0, 6:2.
  • W ćwierćfinale raszynianka zmierzy się z Amerykanką Jessicą Pegulą.

Iga Świątek świetnie zaczęła turniej w Paryżu. Najpierw nie dała szans Ukraince Łesi Curenko, a potem gładko ograła Amerykankę Alison Riske. Obu rywalkom liderka rankingu WTA oddała ledwo po dwa gemy.

Najlepsza tenisistka świata miała nieco więcej problemów w starciu trzeciej rundy, ale i tak nie oddała Czarnogórce Dance Kovinić nawet seta

Zheng wysoko zawiesiła poprzeczkę

Spotkanie rozpoczęło się od dwóch bardzo wyrównanych gemów, które Świątek rozstrzygnęła na swoją korzyść. W piątym gemie Zheng zdołała jednak przełamać Polkę, ale po chwili znowu musiała odrabiać stratę.

Przy stanie 5:2 wszystko wskazywało na to, że Polka dopełni formalności i zwycięży w pierwszym secie. 19-latka z Wuhan zwyciężyła jednak w trzech kolejnych gemach, broniąc po drodze dwóch piłek setowych.

Później nie doszło już do przełamania, co zaowocowało pierwszym tie-breakiem Świątek w paryskim turnieju. Tam także Polka prowadziła 5-2 i ponownie utraciła okazałe prowadzenie, przegrywając 5-7.

Znakomity powrót Polki

Drugą partię Świątek rozpoczęła od dwóch przełamań rywalki. Nieco później dołożyła jeszcze trzecie i pewnie zwyciężyła bez straty gema. W międzyczasie Chinka skorzystała jeszcze z pomocy medycznej.

Na inaugurację trzeciego seta Polka także przełamała rywalkę. Kluczowy był czwarty gem, w którym Zheng nie wykorzystała dwóch break-pointów. W siódmym gemie raszynianka ponownie przełamała rywalkę, a chwilę później przypieczętowała zwycięstwo w całym meczu.

To był pierwszy mecz, w którym Polka straciła seta, od 23 kwietnia. Wtedy pokonała Ludmiłę Samsonową 6:7 (4-7), 6:4, 7:5 podczas turnieju w Stuttgarcie.

Ćwierćfinałową rywalką Polki będzie Jessica Pegula. Amerykańska tenisistka pokonała Rumunkę Irinę-Camelię Begu 4:6, 6:2, 6:3.

Iga Świątek podsumowuje mecz z Qinwen Zheng: to był zimny prysznic (PR1) 0:31