Roland Garros 2022: Iga Świątek w czwartej rundzie. Łatwo jednak nie było

2022-05-28, 13:40

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy French Open . Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Iga Świątek pokonała Czarnogórkę Dankę Kovinić 6:3, 7:5 w meczu trzeciej rundy wielkoszlemowego turnieju French Open na kortach ziemnych w Paryżu. Polska tenisistka odniosła 31. zwycięstwo z rzędu.

• Danka Kovinić aż trzykrotnie zdołała odebrać serwis polskiej tenisistce, jednak Iga Świątek była górą w decydujących momentach
  • W meczu 1/8 finału Polka zagra z Francuzką Alize Cornet lub Chinką Qinwen Zheng

Iga Świątek w Paryżu idzie jak burza. Najpierw nie dała szans Ukraince Łesii Curenko, a potem gładko ograła Amerykankę Alison Riske. Obu rywalkom liderka rankingu WTA oddała ledwo po dwa gemy.

Iga Świątek lepsza w zaciętym meczu

W sobotę kolejną rywalką Polki na French Open była zawodniczka z Czarnogóry. Daria Kovinić po raz pierwszy mierzyła się z Igą Świątek i na pewno nie była faworytką tego starcia. Nie znaczy to jednak, że wygrana przyszła Polce łatwo.

Mecz z Kovinić był dla Igi Świątek zdecydowanie najtrudniejszym w tegorocznej edycji paryskiego turnieju. Zapowiedzią wymagającej walki był już drugi gem pierwszego seta, w którym Polka uzyskała przełamanie, ale potrzebowała do tego aż pięciu break pointów.

Kovinić była groźna nie tylko przy własnym serwisie. W siódmym gemie niespodziewanie zanotowała przełamanie powrotne. To najwyraźniej dodatkowo zmotywowało Igę Świątek, gdyż w kolejnym gemie bez problemu odebrała rywalce serwis. Ostatecznie Polka dość wyraźnie wygrała seta 6:3.

Kovinić postawiła się Idze Świątek

Długo wydawało się, że drugi set będzie partią bez historii. 20-letnia tenisistka z Raszyna zyskała przewagę dwóch przełamań, prowadziła 4:1 i zmierzała w kierunku awansu. Wtedy niespodziewanie przydarzył jej się ogromny kryzys w grze.

W tym fragmencie meczu Kovinić grała po prostu lepiej od liderki rankingu. Odrobiła stratę przełamań, w ósmym gemie nie pozwalając Świątek na zdobycie choćby punktu przy własnym podaniu. W kolejnym gemie Czarnogórka utrzymała swój serwis i po raz pierwszy wyszła na prowadzenie.

Na szczęście, Iga Świątek nie pozwoliła tenisistce z Bałkanów pójść za ciosem. Trzy ostatnie gemy padły jej łupem i awans do 1/8 finału stał się faktem. Polka wykorzystała drugą piłkę meczową przy własnym podaniu.

W czwartej rundzie najwyżej rozstawiona w imprezie tenisistka zmierzy się z Francuzką Alize Cornet lub Chinką Qinwen Zheng.

Iga Świątek faworytką French Open

Z imprezy odpadają kolejne faworytki, jednak Iga Świątek w Paryżu kontynuuje zwycięską serię. Polka wygrała już 31 meczów z rzędu. 20-latka ma za sobą też pięć kolejnych wygranych turniejów: w Dosze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie i Rzymie.

W Paryżu Polka sensacyjnie zwyciężyła w 2020 roku. Teraz jest kandydatką numer jeden do kolejnego wielkoszlemowego tytułu.

Wyniki sobotnich meczów 3. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu:

Iga Świątek (Polska, 1) - Danka Kovinic (Czarnogóra) 6:3, 7:5
Zheng Qinwen (Chiny) - Alize Cornet (Frankreich) 6:0, 3:0 - krecz Cornet
Weronika Kudermietowa (Rosja, 29) - Paula Badosa (Hiszpania, 3) 6:3, 2:1 - krecz Badosy
Camila Giorgi (Włochy, 28) - Aryna Sabalenka (Białoruś, 7) 4:6, 6:1, 6:0
Jessica Pegula (USA, 11) - Tamara Zidansek (Słowenia, 24) 6:1, 7:6 (7-2)
Daria Kasatkina (Rosja, 20) - Shelby Rogers (USA) 6:3, 6:2
Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Leolia Jeanjean (Francja) 6:1, 6:4