more_horiz
Wiadomości

Szachowy turniej kandydatów zakończony. Duda na siódmym miejscu, znamy rywala Carlsena

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 08:00
Rywalizujący pod flagą FIDE Jan Niepomniaszczi pewnie triumfował w szachowym turnieju kandydatów w Madrycie, gromadząc 9,5 pkt z 14 partii. W ostatniej rundzie z niepokonanym liderem zremisował Jan-Krzysztof Duda, który z dorobkiem 5,5 pkt ukończył rywalizację na siódmym miejscu.
Jan-Krzysztof Duda zajął siódme miejsce w światowym turnieju kandydatów
Jan-Krzysztof Duda zajął siódme miejsce w światowym turnieju kandydatów Foto: PAP/Piotr Nowak

Zwycięzca turnieju rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, ma być przeciwnikiem Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata. Niepomniaszczi, jako triumfator poprzedniego turnieju kandydatów, był rywalem Norwega już w ostatnim spotkaniu o tytuł.

Duda zremisował ze zwycięzcą turnieju 

Pojedynek debiutującego w rywalizacji kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 15. miejscu w rankingu FIDE, z siedem lat starszym, siódmym na światowej liście Niepomniaszczim, potoczył się w wariancie partii rosyjskiej i zakończył po 48 posunięciach.

Wcześniej obydwaj rywalizowali osiem razy w szachach klasycznych. Rosjanin wygrał trzy partie (w tym w szóstej rundzie, która okazała się pierwszą przegraną Polaka w Madrycie), Duda jedną, a cztery zakończyły się remisem.

W poniedziałek nie powtórzyła się zatem sytuacja z poprzedniego turnieju kandydatów rozgrywanego na raty w latach 2020-21 w związku z pandemią koronawirusa, kiedy to Niepomniaszczi, także będąc pewnym zwycięstwa przed ostatnią rundą, przegrał ostatnią partię z Chińczykiem Dingiem Lirenem.

- W tym turnieju bardziej starałem się grać w szachy niż walczyć o zwycięstwo. To jest bardzo istotne. Inny ważny czynnik jest taki, że nie zagrałem tu żadnej sześciogodzinnej partii. To szczęście, nie grać zbyt długo - skomentował Niepomniaszczi swój występ w Madrycie jeszcze przed partią z Dudą. Trwała ona trzy godziny i 41 minut.

Rosjanin, występujący pod sztandarem FIDE, zakończył imprezę ze znakomitym bilansem - pięcioma zwycięstwami i dziewięcioma remisami.

Ding Liren wciąż marzy o meczu o tytuł 

W innych pojedynkach 14. rundy Węgier Richard Rapport przegrał z dobrze finiszującym (trzy zwycięstwa i trzy remisy w sześciu ostatnich rudach) Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu, a Amerykanin Fabiano Caruana uległ reprezentantowi Francji Alirezie Firouzji.

Najwięcej zainteresowania wzbudzała partia trzeciego w klasyfikacji Chińczyka Dinga Lirena i wicelidera Amerykanina Hikaru Nakamury. Jej stawką było drugie miejsce w turnieju, które może okazać się bardzo istotne w świetle kolejnego meczu o szachową koronę.

Od pewnego czasu Carlsen sygnalizował bowiem, że wcale nie jest pewne, czy w ogóle zagra w obronie tytułu.

W sytuacji, gdyby rzeczywiście nie podjął rękawicy, w meczu o mistrzostwo świata zagraliby zwycięzca i drugi zawodnik imprezy w Madrycie, czyli Liren. Najlepszy szachista Chin pokonał bowiem Nakamurę po ponad pięciu godzinach gry i awansował na drugie miejsce z dorobkiem 8 pkt. O pół wyprzedził Radżabowa i poniedziałkowego rywala.

Jan-Krzysztof Duda siódmy w debiucie 

Jan-Krzysztof Duda zakończył turniej z jedną wygraną, dziewięcioma remisami i czterema porażkami - zgromadził 5,5 pkt i zajął siódme miejsce, z takim samym dorobkiem jak ósmy Rapport. Przed nimi uplasował się 19-letni Firouzja. Wszyscy trzej debiutowali w turnieju kandydatów.

Pula nagród to 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Ponadto za każde wywalczone pół punktu każdy z zawodników otrzyma 3,5 tysiąca USD.

Wyniki 14., ostatniej rundy:
Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Jan Niepomniaszczi (FIDE) remis
Richard Rapport (Węgry) - Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) 0:1
Fabiano Caruana (USA) - Alireza Firouzja (Francja) 0:1
Ding Liren (Chiny) - Hikaru Nakamura (USA) 1:0

Klasyfikacja końcowa (po 14 rundach):

1. Niepomniaszczi 9,5 pkt
2. Liren 8
3. Nakamura 7,5
4. Radżabow 7,5
5. Caruana 6,5
6. Firouzja 6
7. Duda 5,5
8. Rapport 5,5

Zwycięzcy poprzednich turniejów kandydatów w 21. wieku:

2013, Magnus Carlsen (Norwegia)
2014, Viswanathan Anand (Indie)
2016, Siergiej Karjakin (Rosja)
2018, Fabiano Caruana (USA)
2021, Jan Niepomniaszczi (Rosja)

/empe 

Zobacz także

Zobacz także