more_horiz
Wiadomości

Monika Witkowska drugą Polką, która stanęła na szczycie K2. Sukces 36 lat po wyczynie Wandy Rutkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 10:47
W piątek 22 lipca 2022 roku Monika Witkowska stanęła na szycie K2 w Karakorum (8611 m) - poinformowano na Facebooku podróżniczki. Została tym samym drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką, która dokonała tej sztuki.
Monika Witowska drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na szczycie K2
Monika Witowska drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na szczycie K2 Foto: PR/Monika Witowska - Podróże małe i duże/FB

MONIKA ZDOBYŁA K2!!!!! Rano o 5.59 weszła na szczyt, jako druga Polka w historii po Wandzie Rutkiewicz! 36 lat góra czekała na drugą Polkę, Monika trzeci rok próbowała wyjechać, by to zrealizować. Za pierwszym razem pandemia zablokowała, rok temu tak samo i wycofała się jej agencja, przez co tydzień przed wyprawą musiała zmienić górę na Broad Peak. Teraz Monika czuła, że się uda" - napisano.

K2 uchodzi za najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik. Rutkiewicz stanęła na jego szczycie jako pierwsza osoba z Polski 23 czerwca 1986 roku.

"Ostatni etap wspinaczki był bardzo ciężki ze względu na pionowe ściany okute lodem, w tym legendarne, wąziutkie przejście zwane +szyjką butelki+, a nad nim olbrzymi serak. Strome wejście powyżej 8200 metrów plus sypki, głęboki śnieg było prawdopodobnie najtrudniejszą wspinaczką dla Moniki w jej karierze. Wchodząc na K2 Monika napisała również, że się poryczała ze szczęścia. Spełniła swoje największe górskie marzenie. Teraz wraca do obozu 3. Miejmy nadzieję, że spokojnie i bez przeszkód!" - dodano.

Mająca w swoim dorobku również żeglarskie dokonania Witkowska na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu lat. Na szczycie Mount Everest (8848 m) stanęła w 2013 roku. W kolejnych latach zdobyła jeszcze Manaslu (8156) i Lhotse (8516).

***

Rok 2022 jest rokiem Wandy Rutkiewicz: - Wanda była zacięta, lubiła wyzwania, ale miała też trudny charakter, ale tylko tacy ludzie mogą osiągać w życiu wielkie cele. Ona parła ciągle do przodu. Była uparta, a przy tym bardzo kobieca - mówi o Polce Krzysztof Wielicki, legenda himalaizmu. 

>>> Polski himalaizm dzieli się na męski, żeński oraz na Wandę Rutkiewicz. "Charakter miała piekielny"

Czytaj także:

/red/ PAP/PR24/FB

Zobacz więcej na temat: góry SPORT

Zobacz także

Zobacz także