Liverpool pokonał Manchester City. "The Reds" sięgnęli po Tarczę Wspólnoty

2022-07-30, 20:22

Liverpool pokonał Manchester City i sięgnął po pierwsze trofeum w sezonie. Foto: PAP/EPA/Andrew Yates

Triumfator Pucharu Anglii Liverpool pokonał w Leicester mistrza kraju Manchester City 3:1 w meczu o Tarczę Wspólnoty. To tradycyjnie otwarcie sezonu - pierwsza kolejka Premier League zostanie rozegrana w przyszły weekend.

Alexander-Arnold rozpoczął strzelania

W spotkaniu o Tarczę Wspólnoty rywalizują mistrz i zdobywca krajowego Pucharu. W poprzednim sezonie w lidze triumfował Manchester City, a Liverpool zdobył zarówno FA Cup, jak i Puchar Ligi.

Obie ekipy zagrały w silnych składach, choć z powodów zdrowotnych w bramce "The Reds" zabrakło Brazylijczyka Alissona Beckera. Zamiast niego wystąpił Hiszpan Adrian.

W zespole "The Citizens" od pierwszej minuty zagrał sprowadzony z Borussii Dortmund Norweg Erling Haaland, z kolei w drugiej połowie na boisku pojawił się nowy napastnik Liverpoolu Urugwajczyk Darwin Nunez.

Jedyną bramkę w pierwszej połowie zdobył w 21. minucie obrońca Trent Alexander-Arnold, który oddał strzał z kilkunastu metrów. Piłkę dotknął jeszcze głową holenderski obrońca Nathan Ake i brazylijski bramkarz Ederson nie miał szans na skuteczną interwencję.

Wymiana ciosów w drugiej połowie

Jednak po przerwie nieco odważniej grali podopieczni hiszpańskiego trenera Josepa Guardioli, którzy doprowadzili do wyrównania w 70. minucie. Na listę strzelców wpisał się inny nowy zawodnik Manchesteru City - 22-letni Argentyńczyk Julian Alvarez.

Później jednak inicjatywę odzyskała drużyna prowadzona przez Niemca Juergena Kloppa. Po główce Nuneza jeden z obrońców City zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym. Sędzia obejrzał powtórkę i podyktował "jedenastkę", którą wykorzystał w 83. minucie Egipcjanin Mohamed Salah.

Nowy nabytek przypieczętował triumf

Nunez sam także wpisał się na listę strzelców w doliczonym czasie, pokonując Edersona uderzeniem głową.

Liverpool wywalczył to trofeum po raz 16. w historii (pięciokrotnie podzielił się nim z inną drużyną). Manchester City zdobył je dotychczas sześć razy.

Zwykle mecz o Tarczę Wspólnoty odbywa się na Wembley, ale na niedzielę planowany jest tam finał kobiecych mistrzostw Europy. Spotkanie rozegrano na stadionie Leicester City, czyli poprzedniego zdobywcy tego trofeum.

Pierwsza kolejka Premier League w sezonie 2022/23 rozpocznie się w piątek.