more_horiz
Wiadomości

Premier League: kontrowersyjny zwyczaj ograniczony. Piłkarze uklękną tylko przed najważniejszymi meczami

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 15:13
Zespoły Premier League ograniczą w nowym sezonie wykonywanie symbolicznego gestu "take a knee", czyli klękania na jedno kolano w ramach protestu przeciw rasizmowi. Będą go wykonywać jedynie podczas najważniejszych spotkań.
Kadr z meczu Manchester United - Tottenham Hotspur
Kadr z meczu Manchester United - Tottenham HotspurFoto: PAP/EPA/Carl Recine / POOL

Akcja została zapoczątkowana w 2020 roku po tym, jak w maju tego roku czarnoskóry George Floyd zginął podczas aresztowania w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Początkowo piłkarze w angielskiej ekstraklasie nosili koszulki z napisem "Black Lives Matter" (dosł. Czarne życia mają znaczenie), które następnie zamieniono na "No Room for Racism" (dosł. Nie ma miejsca na rasizm).

Gest klękania na jedno kolano od początku był mocno kontrowersyjny. Po raz pierwszy został wykonany w 2016 roku przez gracza futbolu amerykańskiego Colina Kaepernicka. Niektórzy twierdzili, że wykonywanie go na szeroką skalę może osłabić jego znaczenie.

Kluby Premier League nie zamierzają rezygnować z publicznego potępiania rasizmu, zdecydowały jednak, że w nowym sezonie gest klękania na będą wykonywać jedynie w najważniejszych momentach.

"Zdecydowaliśmy na wybór najbardziej znaczących momentów w trakcie nowego sezonu na uklęknięcie, by podkreślić naszą jedność przeciw wszelkim przejawom rasizmu i w ten sposób kontynuujemy okazywanie solidarności we wspólnej sprawie. Jesteśmy zaangażowani w eliminowanie uprzedzeń rasowych oraz tworzenie otwartego społeczeństwa z szacunkiem i równymi szansami dla wszystkich" - można przeczytać w oświadczeniu kapitanów zespołów z angielskiej ekstraklasy.

Piłkarze uklękną na jedno kolano podczas meczów pierwszej kolejki, a także serii "No Room for Racism" w październiku i marcu. Wykonają również ten gest w trakcie spotkań rozgrywanych w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w ostatnich ligowych starciach sezonu oraz finale Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

Sezon 2022/2023 w Premier League rozpocznie się w piątek 5 sierpnia. Crystal Palace zagra wtedy z Arsenalem.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także