more_horiz
Wiadomości

PlusLiga: ZAKSA nadal w kropce. Kto zastąpi Kamila Semeniuka?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:07
Nadal nie wiadomo, kto zastąpi Kamila Semeniuka w Grupie Azoty Zaksie Kędzierzyn-Koźle. - To najczęściej zadawane mi pytanie - powiedział prezes kędzierzyńskiego klubu Piotr Szpaczek. W kadrze mistrzów Polski siatkarzy na sezon 2022/2023 brakuje więc jednej osoby.
Kamil Semeniuk z pucharem za mistrzostwo Polski
Kamil Semeniuk z pucharem za mistrzostwo PolskiFoto: PAP/Krzysztof Świderski

- Zastanawiamy się, która opcja będzie dla nas najlepsza. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Musimy poczekać na odpowiedź na to pytanie - powiedział szef Zaksy podczas środowej konferencji prasowej.

Wspomniany przyjmujący reprezentacji Polski po minionym sezonie odszedł z zespołu z Kędzierzyna-Koźla do włoskiej ligi.

Zdaniem Szpaczka nadchodzący sezon będzie dla Zaksy jeszcze trudniejszy niż miniony. - Będzie obowiązywać zasada: bij mistrza i to w każdych rozgrywkach. Jednak zmiany w sztabie szkoleniowym i wśród zawodników spowodują, że będziemy jeszcze silniejsi i na każdym "froncie" będziemy mogli walczyć, aby być najlepszymi - stwierdził.

Nowy trener Zaksy przywitał się z kibicami

Nowym szkoleniowcem mistrzów Polski (zastąpił Rumuna Gheorghe Cretu) został były zawodnik Grupy Azoty Zaksy Fin Tuomas Sammelvuo. W przeszłości prowadził m.in. drużyny narodowe Finlandii i Rosji. Z tym drugim zespołem w 2019 roku wygrał Ligę Narodów oraz zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zespół, który oficjalnie grał pod nazwą Rosyjski Komitet Olimpijski, przegrał w finale z Francją 2:3.

- Dzień dobry wszystkim. Lepiej jednak będzie, jak będę mówił po angielsku - rozpoczął w języku polskim swoją środową wypowiedź fiński szkoleniowiec.

Gdy przeszedł na angielski, zwrócił uwagę, że obecnie pod jego kierunkiem trenuje skromna grupa zawodników. Sześciu z nich przygotowuje się do mistrzostw świata, w tym Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek i Aleksander Śliwka z reprezentacją Polski. Dalej nie ćwiczy z zespołem wracający do zdrowia Norbert Huber.

W efekcie obecnie pod okiem Sammelvuo trenują: Korneliusz Banach, Bartłomiej Kluth, Dmytro Paszycki, Adrian Staszewski, Przemysław Stępień, Tomasz Kalembka, Wojciech Żaliński. W tym zestawieniu kędzierzynianie zagrają w Grand Prix na piasku w Krakowie.

Prezes ZAK S.A. Paweł Stańczyk powiedział, że zespół siatkarski jest najbardziej rozpoznawalną marką związaną z Grupą Azoty, nie tylko w Polsce, ale poza granicami naszego kraju. Nie poinformował, jaką dodatkową premię otrzyma klub za sukcesu w sezonie 2021/2022, ale ma być za to odpowiednio uhonorowany. Kędzierzynianie zdobyli tytuł najlepszej drużyny Ligi Mistrzów (po raz drugi z rzędu), mistrzostwo Polski, jak i Puchar Polski.

Przygotowania do nowego sezonu, w okrojonym składzie personalnym, rozpoczęli 2 sierpnia.

Do tej pory umowę na grę w Grupie Azoty Zaksie Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2022/23 mają:

rozgrywający: Marcin Janusz, Przemysław Stępień;

przyjmujący: Adrian Staszewski, Aleksander Śliwka, Wojciech Żaliński;

środkowi: Norbert Huber, Tomasz Kalembka, Dmytro Paszycki, David Smith, Twan Wiltenburg;

atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartłomiej Kluth;

libero: Korneliusz Banach, Erik Shoji.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także