more_horiz
Wiadomości

101. rocznica urodzin Bohdana Tomaszewskiego. Żona słynnego sprawozdawcy wspomina wspólny wyjazd. "To było źle widziane"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 18:27
Izabella Sierakowska-Tomaszewska, wdowa po słynnym komentatorze sportowym Bohdanie Tomaszewskim, podzieliła się wspomnieniami nt. męża w 101. rocznicę jego urodzin. Na antenie Polskiego Radia opowiedziała m.in. o wspólnym wyjeździe na ZIO 1968 w Grenoble. - Wtedy to było źle widziane - twierdzi.
Izabela i Bohdan Tomaszewscy
Izabela i Bohdan TomaszewscyFoto: PAP/Longin Wawrynkiewicz

Bohdan Tomaszewski ma na swoim koncie relacje z setek, jeśli nie tysięcy sportowych wydarzeń z całego świata. Jako korespondent Polskiego Radia był m.in. na zimowych igrzyskach olimpijskich w Grenoble w 1968 roku. Izabella Sierakowska-Tomaszewska w rozmowie z Cezarym Gurjewem przyznała, że towarzyszyła małżonkowi podczas tej imprezy.

- Poza tym, że to były igrzyska olimpijskie, ten wyjazd sam w sobie był przygodą! Wtedy wyjazdy służbowe z rodziną były źle widziane. Pojechaliśmy samochodem i miałam okazję oglądać rywalizację z bliska - powiedziała wdowa po zmarłym 7 lat temu legendarnym sprawozdawcy.

Po 53 latach razem, Izabella Sierakowska-Tomaszewska przyznaje, że mimo upływu czasu nie potrafi odnaleźć się bez męża. - Nie bardzo umiem to zaakceptować. Kiedy wracam do domu, zawsze włączam radio bądź telewizor, byle tylko "coś gadało" - przyznaje.

Wdowa po Bohdanie Tomaszewskim opowiedziała również o dziedzictwie, jakie pozostawił po sobie jej mąż. - Starał się wprowadzać w życie sportową zasadę fair-play. Był człowiekiem bardzo zaangażowanym i uczciwym - opisuje Izabela Tomaszewska.

Posłuchaj
04:47 Izabella Tomaszewska.mp3 Izabella Sierakowska-Tomaszewska wspomina męża

"Dzieło życia" Bohdana Tomaszewskiego

Bohdan Tomaszewski zapisał się w pamięci przede wszystkim kibiców tenisa, który komentował nie tylko na antenie Polskiego Radia, ale również kilku stacji telewizyjnych. Od ponad 50 lat rozgrywany jest także turniej jego imienia. - To było dzieło jego życia. Z jednej strony sprawozdania sportowe były po prostu jego pracą, ale z drugiej ten turniej dawał mu olbrzymią satysfakcję - wspomina Izabella Sierakowska-Tomaszewska.

Bohdan Tomaszewski Cup to turniej dla młodzieży do lat 16, który z wyłączeniem przerwy pandemicznej odbywa się nieprzerwanie od 1968 roku. Impreza początkowo odbywała się na Agrykoli, potem na Warszawiance, a obecnie na kortach Legii. To właśnie tu zaczynał karierę tenisisty i sprawozdawcy.

Bohdan Tomaszewski zmarł 27 lutego 2015 roku. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie

101 lat temu urodził się Bohdan Tomaszewski:

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także