more_horiz
Wiadomości

Lekkoatletyczne ME: Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy. "Coś fenomenalnego"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:59
Aleksandra Lisowska niespodziewanie została mistrzynią Europy w maratonie. Polska biegaczka w świetnym stylu wygrała rywalizację w Monachium z czasem 2:28:36. Razem z koleżankami z reprezentacji wywalczyła też brąz w drużynie. - Wiedziałam, że to będzie mój dzień - powiedziała zwyciężczyni pierwszej konkurencji ME. 
Aleksandra Lisowska wywalczyła dwa medale mistrzostw Europy w Monachium
Aleksandra Lisowska wywalczyła dwa medale mistrzostw Europy w Monachium Foto: PAP/Adam Warżawa
  • Po raz pierwszy w historii lekkoatletycznych ME po złoto sięgnęła biegaczka z Polski 
  • Aleksandra Lisowska przyznała, że z kolejnymi kilometrami była coraz bardziej pewna swojej siły 

Choć na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy już po raz 25. rozegrano kobiecy maraton, Aleksandra Lisowska jest pierwszą złotą medalistką z Polski

- To było coś fenomenalnego w moim wykonaniu - przyznała biegaczka na mecie.

Aleksandra Lisowska pobiegła po swoje 

Mistrzyni oceniła, że była pewna swojej dyspozycji. Aleksandra Lisowska zdradziła nawet, że im bliżej było mety, tym była lepiej dysponowana. 

- Wiedziałam, że to będzie mój dzień. Pierwsze kilometry były dla mnie... za wolne - Szczerze mówiąc, dużo lepiej biegło mi się te ostatnie kilometry - powiedziała mistrzyni Europy.

Polka wyprzedziła na metę Chorwatkę Mateę Parlov Kostro (2:28.42), natomiast trzecie miejsce zajęła Holenderka Nienke Brinkman (2:28.52).

- Od początku wiedziałam, że będzie dobrze, a na 30. kilometrze wiedziałam już, że biegnę po swoje - zapewniła Aleksandra Lisowska.

Drużyna na podium 

W kobiecym maratonie startowało pięć reprezentantek Polek. Do klasyfikacji drużynowej liczyły się czasy trzech najlepszych. Angelika Mach była 19.(2:35.03), Monika Jackiewicz 26.(2:37.15), a Katarzyna Jankowska i Izabela Paszkiewicz nie ukończyły biegu. Zsumowany czas Lisowskiej, Mach i Jackiewicz wyniósł 7:40.54. Biało-Czerwone przegrały jedynie z Niemkami (7:28.48) i Hiszpankami.

Poniedziałkowy start to największy sukces reprezentantów naszego kraju w historii maratonu na mistrzostwach Europy. W 2014 roku wicemistrzem Starego Kontynentu został Yared Shegumo. 

Posłuchaj
00:21 Lisowska.mp3 Aleksandra Lisowska przyznała, że świetnie biegło jej się po monachijskiej trasie (IAR)

Posłuchaj
03:04 Lisowska Gurjew.mp3 Tak ceremonię medalową na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia relacjonował Cezary Gurjew. (PR1)

  

Tabela medalowa:

Tabela medalowa 

>>> Sprawdź informacje o wszystkich dyscyplinach Mistrzostw Europejskich Monachium 2022 

>>> Program ME w Lekkoatletyce

Monachium ME 2022

/empe 


Zobacz także

Zobacz także